Яку музику творили українці на Заході.
Українська музика під час радянської окупації України була обмежена цензурою. Існували заборони на певні тексти, костюми, інструменти та звучання, або, як казала влада СРСР — на «буржуазні мотиви». На щастя, рок-н-рол пробив залізну завісу і ближче до розвалу СРСР в українській поп-музиці зʼявився «вусатий фанк». Це вокально-інструментальні ансамблі «Смерічка», «Арніка», «Кобза», а ще Володимир Івасюк, Василь Зінкевич, Софія Ротару та багато інших. Вони подарували нам нове західне звучання у поєднанні з українськими мотивами й текстами. Ми писали про музику цього періоду у статті «Ритми свободи у несвободі» та «Українські гурти 60-80-их років».
А що творили українці, які жили на Заході в атмосфері розквіту фанку, рок-н-ролу та свободи? На відміну від «вусатого фанку» діаспора мала доступ до музики різних жанрів та якісних музичних інструментів, а головне — свободи. Там і народилися перші українські гурти в жанрах пост-панку та електронної музики. Читайте та слухайте про музику української діаспори.
Mickey and Bunny (Канада, 1964, фолк, кантрі)
Дует створило подружжя — фармацевт Модест Склепович (Mickey) та шкільна вчителька Орися Іванчук (Bunny). У 1964 році вони випустили перший альбом «Міккі та Банні співають українську кантрі-музику». Дует отримав популярність і продав 10 тисяч примірників платівки. Далі були виступи всією Канадою та в деяких великих містах США (Детройт, Лас-Вегас). Загалом гурт видав 19 альбомів та більш ніж 300 композицій. А їхня версія однієї з найпопулярніших фолкпісень у США «This Land Is Your Land» увійшла до Національного архіву в Оттаві.
D-Driffters 5 (Канада, 1965, поп-рок, рок)
Гурт вдало вловив музичні тенденції 60-их. Хлопці грали жваву танцювальну музику з українськими текстами. The D-Drifters 5 записали цілий альбом з українськими перекладами та адаптаціями пісень The Beatles під назвою «The D-Drifters 5 sing and play Beatles songs and other top english hits in ukrainian». Гурт, до речі, плідно співпрацював із «Mickey and Bunny». Спершу хлопці виступали в них на розігріві, а згодом продовжували грати вже після концерту дуо.
Оркестра «Амор» та Ігор Раковський (США, 1968, танго, вальс, польки)
Колектив виник у середині 1950-их при «Союзівці», українському мистецькому центрі у Кергонксоні, США. Це були професійні музиканти, які хотіли модернізувати та поширити українську танцювальну музику. Соліст ансамблю Ігор Раковський родом зі Львова. Під час Другої світової війни його сімʼя емігрувала спочатку в Європу, а згодом до США. Ігор за освітою криміналіст і деякий час навіть працював у відділі боротьби з наркоманією.
ElectroNova (США, 1975)
Перший український гурт у жанрі електронної музики й нетиповий серед музики української діаспори. ElectroNova створив Марко Сидорак. Він записував спецефекти та музику для радіо та телебачення. У 1974-му виникла ідея альбому української електронної музики. Марко покликав трьох американців та ще одного українця — Мирослава Махмета. Як і Марко, Мирослав також нащадок українських емігрантів.
Сьогодні альбом «UKRAINIAN» може здатись дивним. Але на початку 70-их електронної музики як жанру не було, як і безлічі семплів, які стали доступними тільки через 10 років. У другій половині 70-их та 80-их відбувся потужний розвиток технологій і жанру. На жаль, там немає ElectroNova, вони подарували нам лише цей альбом.
Оселедець (Польща, 1985 рік, пост-панк)
Ще один нетиповий для діаспорянської музики гурт і перший український гурт жанру пост-панк. Медіа «Амнезія» пише про Оселедець: «Заснований у 1985 молодими українцями, гурт грав пост-панк із жіночим вокалом. Струсивши першими виступами цензуровані заходи діаспори, Оселедець мав полишити надану йому репетиційну базу та знайшов прихисток у підвалі греко-католицької церкви. Згодом, перейшовши до більш мелодійного, у дусі нової хвилі, виконання, Оселедець вийшов на одну сцену з такими легендами польського підпілля як Dezerter».
Зоря (США, 1987, фолк, рок, поп, джаз)
Як і багато українських гуртів закордоном колектив зосереджувався на народних піснях та мотивах. Зоря поєднувала народне з популярними жанрами — роком, попом і джазом. На жаль, інформації про історію гурту мало.
KLOOCH (Канада, 2006, поп-панк)
У 2006 році двоє українців у Торонто, Юрко Михайлюк і Тарас Близнюк, створили гурт «KLOOCH» й одразу з першого альбому здобули популярність серед українців Канади та США. Гурт виступає понині. Вмикайте пісню «Pershyj Raz» (Перший раз) і ловіть атмосферу ранніх нульових та панк-року в стилі Green Day.
Чайка (Канада, 1977, фанк, джаз, рок, фолк, психоделік рок)
Сумно й боляче, але інформації про купу гуртів немає, як, наприклад, про гурт «Чайка». Частини записів також немає, а ті, що є, часто у поганій якості. Альбом Чайки у хорошій якості зберіг та опублікував Музей канадської музики (Museum of Canadian Music). Радимо послухати пісню «Буря».
Автор: Данило Ваврів
Редакторки: Сніжана Мала, Анастасія Перепеличенко