Як будуються наші стосунки з містом

Що таке міська ідентичність простими словами

Зміст

Що таке міська ідентичність простими словами


У 2021 році до річниці Незалежності України ініціювали проєкт «Звуки міста». Його ідея полягала у тому, аби показати як звучать міста України та як ці звуки можна візуалізувати скульптурою. Зараз на їх сайті ви можете послухати Харків, Одесу, Київ, Львів, Дніпро, Маріуполь та Крим. 

Схожий досвід можна отримати через відео проєкту «Як звучить Україна», де музикант і композитор Євген Філатов (The Maneken, Onuka) збирає звуки українських міст і створює з них мелодію. 

Звуки, але так само запахи, просторові враження та символи — формують нашу міську ідентичність, тобто відчуття зв’язку з містом. Ця ідентичність, до речі, дозволяє містянам об’єднуватися у спільних інтересах. З чого ще складається міська ідентичність:


Місто та пам’ять

Місця пам’яті нагадують про визначні моменти в локальній історії. Зберігаючи та відзначаючи історичні події, міста створюють відчуття безперервності, поєднуючи сьогодення з колективною пам’яттю минулого. Одним з вдалих прикладів роботи з цим аспектом у міському середовищі є реконструкція площі Коліївщини у Львові. У минулому на цьому місці була розташована єврейська дільниця. Перед початком робіт археологи знайшли рештки стародавньої єврейської криниці, яку відновили. Під час реконструкції на фонтані-криниці викарбували українською, польською та івритом понад 70 імен та професій містян/ок, які жили там і працювали до 1939 року з кінця XIX століття. 

Колективна пам’ять також охоплює історії та розповіді, які передаються поколіннями. Усні перекази, місцеві легенди та особисті свідчення сприяють формуванню спільної пам’яті, яка об’єднує жителів і зміцнює їхній зв’язок із містом. Цій темі присвячений проєкт «Історія з вікна» від Urban Space Radio. У першому сезоні зібрані історії людей з 7-ми міст, що понад 30 років жили та спостерігали власними очима міські та суспільні зміни. 
Інша важлива річ — символічні орієнтири. Якщо ви мешкаєте у Львові, згадайте, як пишете комусь: «Чекатиму о 19:00 біля коня» (маючи на увазі пам’ятник королю Данилу Галицькому). Харків’яни також можуть написати: «Зустрінемось під градусником» (місце на площі Конституції). Такі речі розуміють переважно «місцеві».


Місто та події

Важко уявити Тернопіль без фестивалю «Faine misto», а Київ — без  «Книжкового арсеналу». Ці та інші щорічні події створюють платформу для культурного обміну та залучення громади, сприяючи соціальній згуртованості. Крім того, фестивалі приваблюють туристів, що сприяє місцевій економіці, але й водночас пожвавлює інтерес до міста. Так, деякі українці/ки до повномасштабного вторгнення Росії в Україну завдяки ГогольFest відкривали для себе Маріуполь.


Місто та чуттєвість

Ми вже згадували про звуки як складову міської ідентичності. Дійсно, звуковий ландшафт, навіть якщо ми не помічаємо його у повсякденні, також формує міське середовище: мова, якою говорять, звуки оголошення транспорту тощо. 

Запахи: як пахне метро або ж нагрітий асфальт, вулиця з ресторанами. Як говорить Дмитро Бідюк, співзасновник бренду свічок з запахами українських міст: «Київ — це бузок, Львів пахне кавою, Крим пахне виноградом, Херсон — це кавун соковитий, Донецьк — це троянди і Карпати — це трави і мед». 

Ми пам’ятаємо навіть тактильний досвід. Відчуття бруківки під ногами, текстура архітектурних фасадів, дотик громадських скульптур, гладкість виробів ручної роботи на ринках і відчуття міських матеріалів: скла, сталі, бетону, формують наше фізичне спілкування з містом.
Last but not least — смак. Від вуличної їжі до локальних ресторанів.


Місто та фізичне середовище

Архітектурне та ландшафтне середовище формує візуальний характер, функціональність і загальну атмосферу міських просторів. Відмінні риси будівель сприяють візуальній ідентичності міста та створюють відчуття місця. Будь то велич готичних соборів, лінії модерністських будівель чи деталі класичної архітектури. Міська ідентичність також визначається окремими околицями та районами.


Місто і відповідальність

Бути свідомим містянином важливо для добробуту та розвитку українського суспільства в цілому. Що потрібно робити:

Поважати та захищати права та гідність інших, сприяючи інклюзивному та толерантному суспільству.


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.

зарепостити собі

шукай схоже за тегами

тобі також може сподобатись

Як впродовж історії жінки у різних країнах перетворювали колективні дії у політичні та соціальні зміни
Літаком через Північний полюс або човном довкола світу
Що дізнатися перш ніж її читати
Як і чому кіно стереотипно зображує жінок