Літаком через Північний полюс або човном довкола світу
Подорожі були надзвичайною розкішшю, рідко супроводжувались комфортом та передбачуваністю. Жінки-мандрівниці 17-20-х століть точно не слідували трендам з соцмереж, а вже тоді ламали шаблони щодо «жіночого щастя». У своєму Instagram ми коротко розповіли історію Александри Девід-Неель — дослідниці Сходу, оперної співачки та мандрівниці. Ким були інші жінки-піонерки подорожей та дослідниці «далеких країв»?
Фрея Старк (1893-1993)
Фрея була поліглоткою, знала 7 мов і стала відома своїми мандрами на Близькому Сході, в Африці та Азії, які описала у близько двох десятках книг. Жінка стала однією з перших жителів заходу, хто відвідав гори Ельбурз в Ірані. Про цей досвід Фрея писала у книжці «Долина вбивць» (англ. — «The Valleys of the Assassins»).
Іда Пфайффер (1797-1858)
Іда Лаура Пфайффер була австрійською дослідницею, письменницею-мандрівницею та етнографкою. Її також вважають першою у світі (!) самостійною жінкою-мандрівницею. Жінка подорожувала Південно-Східною Азією, Америкою, Близьким Сходом і Африкою, включно з двома кругосвітніми мандрівками з 1846 по 1855 рік. Була членкинею Берлінського та Паризького географічних товариств і однією з перших жінок-мандрівниць, чиї щоденники переклали сімома мовами. Перед цим певний період свого життя австрійка прожила у Львові, вступивши у шлюб з місцевим адвокатом у 1820-му.
Софія Яблонська (1907-1971)
Софію у сучасних медіа часто називають тревел-блогеркою з минулого. Українка з Галичини (нині батьківщина Яблонської — село Тарасівка, Пустомитівського району Львівської області) не лише наважилась на сенсаційну для 1930-х мандрівку, а й на її документування на камеру. Крім того, нотатки з її подорожей публікували у пресі. Перша мандрівка була у Мароко, наступна — вже навколосвітня. Жінка вчилась на кінематографістку у Парижі, її вважають однію з перших кінооператорок у світі.
Луїза Бойд (1887-1972)
Американська дослідниця Ґренландії й Арктики, у 1955 році стала першою жінкою, яка пролетіла через Північний полюс літаком. Луїза походила із заможної родини, її батько був власником золотокопальні. Вже дорослою жінка витратила значну частину родинного спадку на експедиції. Між іншим, Бойд 1934-ого вирушила у мандрівку Заходом України і задокументувала побут та звичаї поліщуків.
Кристина Хойновська-Ліскевич (1936-2021)
Польська морська інженерка та морячка була першою в світі жінкою, яка здійснила навколосвітню подорож на вітрильній яхті. Хойновська-Ліскевич, була досвідченою морячкою, але ця подорож стала її першим океанським плаванням. Вона подорожувала на «Мазуреку» — 10-метровому човні, який побудував її чоловік. Її навколосвітня подорож зареєстрована у Книзі рекордів Гіннеса.
Фанні Баллок Уоркман (1859-1925)
Здається, у нашому списку бракувало географинь. Що ж, Фанні Баллок Уоркман крім того була картографкою та альпіністкою. Жінка досліджувала Каракорум, підкорила кілька вершин і склала карту льодовиків разом зі своєю командою геодезистів і гірських гідів. Воркман, до речі, була однією з перших жінок, прийнятих до Королівського географічного товариства. Також вона боролася за права жінок та була прихильницею руху за виборче право. Удвох із чоловіком вони багато подорожували велосипедами, а також підіймались у гори й писали про це книжки.
Ізабелла Берт (1831-1904)
Попри проблеми зі здоров’ям, англійка у 22 роки вирушила з Англії до Сполучених Штатів, а згодом до Австралії та Гаваїв. Сходила на гори, проїхала понад 1280 км верхи. Під час своїх наступних подорожей Ізабелла відвідала Азію: Китай, Японію та Малайю. Після смерті своєї сестри відчула, що її подорожі втратили справжній сенс, тому вивчала медицину. У 60 років Ізабелла знову вирушила у подорож. Цього разу до Індії, де працювала у лікарнях. Проте, навіть після цього були й інші мандри: у Тибет, Персію, Корею та інші країни. Більшість своїх подорожей жінка описала у книжках.
Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.