Звідки у держави беруться гроші? Хто робить найбільший внесок у державний бюджет? Яку частку своїх доходів громадяни віддають державі?
Фінансові потреби держави в основному забезпечуються завдяки мільйонам малих внесків українських громадян. З податків відбувається фінансування усього, що держава нібито дарує громадянам безкоштовно: медична допомога, освіта та стипендії, пенсії, субсидії та пільги, послуги правоохоронних органів, публічні музеї та бібліотеки і так далі.
Фактично, немає такого поняття, як повністю безкоштовні державні послуги, оскільки практично усе, що надається державою, фінансується з податків. Приблизно половину своїх доходів громадяни віддають на оплату державних послуг. У першу чергу це стосується пересічних українців, а не великих промислових підприємств чи олігархів. Адже, доходи бюджету України приблизно на три чверті складаються з податків на працю (ЄСВ, ПДФО) та споживання (ПДВ, мито, акциз), які платять звичайні громадяни. Таким чином, кожен платник податків утримує величезний державний апарат, оплачує державні закупівлі і сплачує рахунки за усіма соціальними зобов’язаннями.
За даними CASE Україна, близько 90% українців ніколи самостійно не сплачували податки. Однак, те, що людина жодного разу не контактувала з податківцями, не означає, що вона є лише споживачем державного бюджету і нічого туди не сплачує.
Податки автоматично стягуються та перераховуються до державного бюджету через так званих податкових агентів. Податковими агентами можуть бути магазини, де ви купуєте товари, ваш роботодавець, який виплачує вам заробітну плату, комунальні служби, яким ви сплачуєте за послуги теплопостачання, водопостачання та прибирання прибудинкових територій. Іншими словами, це різні установи та приватні підприємці, які мають справу з вашими грошима і перераховують їх до державного бюджету.
Які податки сплачуються з доходів громадян?
Податки поділяються на дві групи: прямі і непрямі. Прямі податки — це ті, які стягуються безпосередньо з економічних агентів на їхні доходи від виробництва, такі як податок на доходи фізичних осіб і податок на прибуток. З іншого боку, до непрямих податків належать податок на додану вартість, акцизи і подібні, які включаються в ціну товарів і послуг, які споживач купує.
Прямі податки можна умовно розділити на три основні категорії.
Перша категорія включає податки, які автоматично перераховуються до державного бюджету працедавцем із заробітної плати робітника. До них належать:
- податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 18% від заробітної плати;
- єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний соціальний внесок — ЄСВ) — 22%;
- військовий збір — 1,5%.
До прикладу, в середньому українець отримував зарплату у розмірі 14 577 гривень на місяць у січні 2022 року. З цієї суми він автоматично сплачував ПДФО (18%), що становило близько 2624 гривень, ЄСВ (22%) — 3204 гривні та 1,5% військового збору, який складав 219 гривень. Таким чином, загалом, щомісяця з його зарплати стягувалося приблизно 6050 гривень у вигляді податків на підтримку держави.
Друга категорія податків застосовується до фізичних осіб-підприємців (ФОП). Вони самостійно сплачують такі податки:
- Єдиний податок (ЄП), а його розмір залежить від виду діяльності та обраних умов оподаткування;
- Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), який також залежить від особливостей діяльності.
Третя категорія податків стосується пасивних доходів, таких як відсотки з банківських вкладів, роялті та інші. З цих доходів також сплачується податок в розмірі 18%, який аналогічний до ПДФО.
Існують також непрямі податки, які усі українці сплачують, іноді навіть не здогадуючись про це.
Приблизно четверта частина грошей, які людина отримує на руки незалежно від того, чи дохід легальний, чи «у конверті», також «непомітно» стягується державою до бюджету у вигляді націнок на товари. Сюди належать податки на споживання такі як податок на додану вартість (ПДВ), імпортні мита і акцизи.
Кожного разу, коли ми купуємо будь-який товар у магазині або розраховуємось за комунальні послуги, держава додає свою націнку до вартості товару або послуги у вигляді 20% ПДВ. Цей податок нараховується на «собівартість» товару, тобто на «чисту» вартість товару чи послуги без податків («собівартість» 100% + ПДВ 20% = ціна продажу 120%). Однак, якщо вираховувати частку ПДВ з кінцевої вартості товару, то його вага становитиме 16,7%. Наприклад, покупець, який витратить 1000 гривень у магазині одягу, заплатить податок у розмірі 167 гривень від цієї суми.
Крім того, якщо йдеться про алкоголь, тютюн чи пальне, до цього податку додається акциз. А при купівлі імпортного товару, покупець сплачує ще й імпортне мито.
Простіше кажучи, навіть якщо громадянин не отримує офіційні доходи, він все одно «спонсорує» українську державу через сплату непрямих податків.
Розрахувати власний податковий внесок і визначити, скільки грошей ви сплачуєте до бюджету щороку, а також дізнатися, на що ці кошти витрачаються можна за допомогою податкового калькулятора:
П/а: Можна спробувати розмістити калькулятор в статті. Тут є інструкція як це зробити.
Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.