Що таке громадська думка

І хто її формує: еліти, громадяни, уряд чи діалог

Зміст

І хто її формує: еліти, громадяни, уряд чи діалог


Громадська думка є одним із найбільш згадуваних термінів під час обговорення політики. Соціологічні центри регулярно проводять дослідження громадської думки, медіа опитують громадян і подають реакцію лідерів громадської думки на різні явища чи події, а політики та політикині борються за прихильність громадської думки під час виборчих кампаній. Громадська думка є досить складним конструктом, який досі досліджується і має достатньо прогалин. Проте, як громадянам демократичної держави нам важливо розуміти як формується і змінюється громадська думка, що на неї впливає, для кого важлива громадська думка і як нею можна впливати на рішення органів влади.


Думка і громадськість

Думка — це позиція людини, щодо того чи іншого питання, події чи явища. Позиція може бути за, проти, нейтральна чи невизначена. Позиція як правило ґрунтується на ставленні людини до різних аспектів життя. Наприклад, якщо людина вважає, що всі люди повинні бути рівні у своїх правах і можливостях, то відповідно, її позицією щодо закріплення у законодавстві права на одностатеві шлюби буде «за». 

Громадськість, у широкому розумінні — це люди, які спільно повʼязані між собою звʼязком з державою у вигляді громадянства, громадськими справами та цілями,  спільні проблеми та впливають на формування політики. Американський політолог Джеймс Стімсон виділяє два типи громадськості які мають найбільший вплив на політику: уважну громадськість (англ. attentive public) та проблемну громадськість (англ. issue public). Роль уважної громадськості полягає у постійному моніторингу та оцінці дій уряду. Проблемна громадськість — це люди, які беруть активну участь у дебатах навколо питань державної політики. Зазвичай такі люди концентруються на одній сфері політики, оскільки мають до неї особисті сентименти. Наприклад, людина з інвалідністю, якій держава не забезпечила право на базову якісну освіту і тепер вона в ролі керівника/ці громадської організації захищає право на освіту людей з інвалідністю.

Експертне обговорення створення та функціонування Національного військового меморіального кладовища у Міністерстві у справах ветеранів. Фото: Верховна Рада України

Думка більшості

Одна з точок зору стверджує, що громадська думка — це те саме, що й думка більшості громадян. Наймасовіше вона демонструється під час виборів і принципу, що владу отримує той, хто набрав більшість голосів виборців. Думка більшості стає важливішою для політиків, коли ті приймають закони. Існує навіть поняття «непопулярних законів та рішень» — коли політики роблять те, що не підтримується думкою більшості, проте є необхідним для розвитку держави. Проте, визначення громадської думки, як думки більшості не ідеальне. Хоч більшість і може мати спільний погляд не те, хто повинен стати президентом чи президенткою, але думки щодо окремих важливих для кожної людини питань можуть відрізнятися.


Рівні індивідуальні думки

Ця точка зору стверджує, що громадська думка — це сукупність індивідуальних думок, де всі вони повинні бути враховані незалежно від того, наскільки обізнані люди, які їх висловлюють чи який соціальний статус мають. Тому, під час вимірювання чи дослідження громадської думки, розробки політик чи прийняття рішень необхідно враховувати думку усіх громадян. Наприклад, у деяких громадах Німеччини під час будівництва чи оновлення дитячих майданчиків враховували думку не тільки батьків, виборців та активних членів громади, а й дітей, які гратимуться на майданчику.  Хоча діти є в меншості.

Фото: www.gbstern.at

Публічні дебати

Ця точка зору заперечує попередню про індивідуальні думки і стверджує, що натомість громадська думка народжується у процесі публічного обговорення чи дебатів.


Думка еліт

Остання популярна точка зору стверджує, що більшість громадян не цікавляться суспільно-політичним процесом через брак освіченості, часу чи бажання. Тому еліти (громадські діячі, політики, політологи, соціологи, економісти, журналісти тощо) займають позицію лідерів думок, які й формують громадську думку. 


Чи є одне визначення?

Ні, і це нормально. Громадська думка є складним і різностороннім явищем. Тому для її розуміння ми повинні керуватися різними спробами науковців пояснити громадську думку. Проте, тепер ви можете поспостерігати за зміною громадської думки в Україні щодо різних питань і перевірити на практиці визначення згадані у цьому матеріалі. Радимо вибрати ті питання, які вам найбільше болять і дослідити якою є громадська думка, хто лідери думок у цьому питанні, хто які позиції займає. А в наступних матеріалах ми розповімо більше про основні характеристики та складові громадської думки, фактори впливу і те, як досліджують громадську думку. 


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.

зарепостити собі

шукай схоже за тегами

тобі також може сподобатись

Яку музику творили українці на Заході.
Оглядаємо найбільше дослідження про соціальну згуртованість українців.
У літературному просторі, де слова створюють фантазійні світи, часом реальність виявляється значно страшнішою, ніж будь-яка вигадка.
Про справжні причини демографічної кризи в Україні та можливі шляхи її вирішення через міграційну політику, повоєнне відновлення та відкритість української ідентичності.
Як безлад у просторі навколо впливає на злочинну поведінку людей і що справді допомагає побороти злочинність.