TED — ідеї, варті поширення

Конференція про технології, розваги та дизайн, що мала відбутися лише один раз, нині стала феноменом, що об’єднав глобальну спільноту цікавих та розумних людей. У чому особливість платформи TED та як короткі лекції змінюють світ?


Що таке TED?

TED — це некомерційна американсько-канадська організація, яка щорічно проводить конференції під гаслом «ідеї, варті поширення». Три великі, зазвичай червоні, літери TED (Technology, Entertainment, Design) розшифровуються як Технології, Розваги та Дизайн.

Місія TED — виявляти та поширювати ідеї, що розпалюють іскру уяви, сприяють можливостям і каталізують вплив. Захід відбувається у формі коротких 18-ти хвилинних бесід, адже вважається, що саме протягом цього часу аудиторія зберігає увагу, не втрачаючи інтересу до доповіді. Сьогодні конференції TED охоплюють широкий спектр тем — від науки та бізнесу до глобальних проблем людства — понад 100 мовами світу.


Як все починалось?

У 1984 році в місті Монтерей, штат Каліфорнія, американський архітектор і графічний дизайнер Річард Вурман разом з Гаррі Марком організували перший TED. На ньому відбулась демонстрація комп’ютера Apple Macintosh, представлено інноваційний компакт-диск, спільно розроблений Philips і Sony, електронні книги та надсучасні 3D-графіки від Lucasfilm. Успіху захід не мав. На наступну спробу організатори наважились аж через 6 років — у 1990 році.

Цього разу докладені зусилля принесли бажаний результат. Відтоді, конференції TED проводяться кожного року у різних куточках світу, щоразу охоплюючи все більшу аудиторію. Спочатку захід концентрувався на технологіях, розвагах та дизайні, але з часом тематика лекцій суттєво розширилася. Виступи на TED присвячують розвитку науки та мистецтва, проблемам бізнесу та політики, глобальним світовим та екологічним проблемам, технологічному прогресу, культурі та освіті.  

Спікерами TED стають президенти, нобелівські лауреати, видатні науковці та громадські діячі. Свого часу лекторами заходу були Біл Гейтс, Білл Клінтон, Гордон Браун, Едвард Сноуден, Ілон Маск, Нік Вуйчич, Сер Річард Бренсон, Філіп Старк та багато інших.


Як потрапити на TED?

TED-конференції проводяться винятково у Сполучених Штатах, проте, з 2009 року в окремих країнах діє програма TEDх. Вона дає можливість місцевим громадам, організаціям та індивідуальним підприємцям ділитися досвідом у форматі TEDx, де х — незалежно організований захід TED. Зазвичай, літерою x позначають назву міста чи організації, що проводить конференцію. Адаптований формат дає змогу проводити заходи «у дусі TED», за стандартами та офіційною ліцензією американських організаторів. 

З 2009 року конференції TEDх проводяться також в Україні. Перший захід відбувся у столиці, і зібрав 200 осіб аудиторії.


TEDx на базі Українського католицького університету

Цього року одна з найбільших конференцій TEDx відбулася у Центрі Шептицького Українського католицького університету. Захід проводиться щорічно у першій половині вересня під назвою TEDxUCU. Темою зустрічі стала «Карта відновлення», адже, за словами організаторів, посеред усіх викликів війни важливо осмислювати сьогодення та думати про майбутнє, дискутувати про відновлення у всіх його можливих проявах: фізичних, ментальних та духовних.

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Цьогорічними промовцями конференції стали випускники та представники університетської спільноти, які поділилися власним досвідом та орієнтирами у своїй діяльності — в бізнесі, науці, освіті та культурі. 

Максим Осадчук — історик, військовослужбовець, аспірант Українського католицького університету розповів про війну як травму та вікно можливості: «В житті кожного народу трапляється те, що філософи називають «великою подією» — це точка біфуркації, рубікон у просторі і часі, який ділить біографію нації на до та після. Робить повернення до старого життя неможливим». Виступ спікера був записаний на лінії фронту.

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Кандидат психологічних наук, доцент кафедри клінічної психології УКУ, та лікар-психолог Олександр Аврамчук у своєму виступі про уникнення та те, як переосмислити його, наголосив на важливості здобуття нового досвіду та переосмислення здобутого: «Здобутий нами досвід може стати для кожного з нас своєрідним провідником у новий світ. Лише через готовність до нього й прийняття себе у ньому, можна розкрити нові горизонти в наших можливостях».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Як правильно дивитися українські радянські фільми? Ілля Гладштейн — співзасновник та продюсер кінокомпанії «Фаланстер Філмз», керуючий партнер київського кінотеатру «KINO42» дав декілька порад: «По-перше, обирати справді хороші фільми. У цьому вам допоможуть кінокуратори, мистецькі центри. По-друге, не варто оцінювати нашу спадщину критеріями сьогодення. По-третє, потрібно здобути або відновити уміння читати між рядків. Режисери говорили про свої погляди езоповою мовою і нам потрібно навчитись дешифрувати її».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Роман Зілінко — завідувач відділу науково-освітньої та виставкової роботи Музею народної архітектури і побуту імені Климентія Шептицького, іконописець, історик мистецтва говорив про культурні інституції та вразливість культури в часі війни: «Щоби відбудовувати українську культуру, як і відбудовувати Україну, необхідне залучення, співучасть, зрештою громадський контроль і дорадництво. Бо це наша спільна справа, це те якими ми колись станемо, те якими будуть наші діти».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Волонтер, громадський діяч та засновник «Благодійного Фонду Сергія Притули» Сергій Притула поділився організаційним досвідом в умовах війни та перспективами волонтерського руху: «Потрібно довіряти людям, з якими ти працюєш. Люди люблять, коли до них ставляться як до дорослих, а не контролюють кожен їхній крок. Ми живемо в суспільстві, яке не дає право на помилку».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Ростислав Вовк — СЕО та співзасновник глобальної сімейної компанії «Kormotech» з українським корінням поділився секретом як побудувати сімейний бізнес на 100 років: «Сім’я тримає бізнес, а бізнес – сім’ю. Якщо в сімʼї у нас буде не здорова атмосфера, ми не вмітимемо домовлятися, будемо приховувати конфлікти, то бізнесі це відчуватиметься вже на наступний день».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

«Наука і творення спільнот» — промова Олексія Молчановського, заступника декана з інновацій Факультету прикладних наук УКУ. Спікер розповів про колективи, мережі, поширення зв’язків та продукування впливу за їхньою допомогою: «Ми можемо поширювати наш вплив заради змін в країні у мережі наших студентів, випускників, друзів, партнерів, жертводавців. Ця мережа вже налічує десятки, якщо не сотню тисяч вузлів».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Радомир Мокрик — історик, культуролог, науковий працівник Інституту східноєвропейських студій на філософському факультеті Карлового університету в Празі виступив з промовою «Надія, відповідальність і проїзні квитки»: «Людина своїми вчинками впливає на світ, формує якесь загальне «світове полотно». Всі людські вчинки вплетені в якусь причиново-наслідкову павутину. Тому будь-які, навіть найдрібніші, вчинки – мають значення».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Як правильно спілкуватися з іноземцями про Україну? Про це розповів Остап Яриш — журналіст «Голосу Америки», репортер, випускник Школи журналістики та комунікацій: «Зараз кожен українець є інформаційним амбасадором України у світі. Незалежно від того, чи ви є політиком, активістом, дипломатом, у вас мільйон чи сто підписників у твіттері, — ви є обличчями України».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Світлана Хилюк — кандидатка юридичних наук, доцент, директорка Школи Права УКУ виступила з промовою про вплив, який не потрапляє в жодні індекси, про абсолютно новий тип лідерства і жінку, що грає в ньому безпосередню роль: «Жінки можуть бути лідерами безпосередньо і не потребують у цьому посередників. Але вони потребують партнерів, які готові вести діалог на рівних, визнавати лідерство за наявності відповідних чеснот, характеру і компетентностей».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Для щоденного «черпання» сили стійкості в часі війни отець Володимир Битюга запропонував «п’ять слів» як приклад натхненної Доброї Новини, яка може вести нас протягом цілого дня, сповненого «свідчення і служіння»: «Коли людина є повна віри в Бога, вона реалізовує не те, що вона може, а те, що Бог дозволяє їй здійснити. Вона перевершує всі можливі очікування».

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Христина Шабат та Соломія Бойкович, випускниці програми з Інновацій та підприємництва Бізнес-школи УКУ, розповіли про шкідливі наративи у вихованні дітей: «Все, що відбувається з нами в дитинстві впливає на те, як ми сприймаємо світ дорослими». Спікерки поділились пʼятьма пунктами, про які важливо памʼятати у вихованні дітей: не підміняймо свободу хаосом; діти люблять правила; правила – це не шаблони, бо шаблони вбивають креативність; ділитися нашими досягненнями та ідеями; хвалити за створене.

Джерело: Олександр Урбан, TEDxUCU

Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.
Вам може сподобатись!