Що можна вважати символами ворожнечі та як відбувається правове регулювання.
10 хвилин
Літера «Z» — 26-а літера латинського алфавіту, але для українців та українок сьогодні — символ агресії. У математиці так позначають аплікату, але зараз так промаркована техніка, що призначена цинічно знищувати цивільне населення. А ще вона в чомусь нагадує вольфсангель — рунічний символ, який навіть був емблемою кількох селянських повстань у 15 столітті, а згодом використовувався як символ на емблемах дивізій СС «Райх». Що можна сказати з впевненістю, так це те, що проблема точно не у самій «Z», а в тому хто і як її сьогодні використовує. Це один із символів війни Росії проти України, який маркує як російську військову техніку, так і широко використовується прихильниками та прихильницями загарбницької поведінки Росії для демонстрації своєї позиції — чи то значком на піджаку, чи то аватаркою у Facebook із «Z» на тлі.
Не будемо тягнути інтригу, що нам ніби-то достеменно відомо ідеологічне значення обох символів і чому використовуються саме вони, проте нам відомі масштаби і мотиви (символ пропаганди війни). Тим не менш, згадаємо декілька теорій, що вже встигли зʼявитись (їх далеко не одна!).
«Z» подібна на 2, а тому існує версія, що це позначає 22.02.2022 — день, коли Держдума проголосувала за ратифікацію так званого «договору про дружбу» між Росією та самопроголошеними «ЛНР» і «ДНР». Інша теорія полягає, що літери означають схід (“vostok”) і захід (“zapad”). Так-так, версія про Володимира Зеленського і «V» «Z» теж була.
Справді, ці символи легко впізнаються і є помітними, тому ніхто і не заперечує, що, можливо, це лише спосіб ідентифікації власних сил: ешелонів, транспортних засобів тощо. Газета The Washington Post висунула припущення, що таке маркування було обрано, щоб уникнути дружнього вогню. Православний пропутінський сайт «Царьград» теж повідомив, що просте маркування допоможе “уникнути дружнього вогню” і його не можна “сплутати ні з чим іншим”.
Поруч із «Z» — не менш часто зустрічається і маркування «V». Щодо «V», то ми це часто знаємо саме, як символ перемоги, але навколо літери не менш легенд — її використовували, як нацисти, так і ті, хто нацизм перемогли.
1 березня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ опублікував, що можуть означати позначення: наприклад, «Z» — східні сили РФ, «V» — морська піхота, «O» — сили з Білорусі і так далі. На ряді зображень «Z» є оранжево-чорного кольору, тих самих кольорів, що й георгіївська стрічка, атрибут вищої військової нагороди Російської імперії. Дехто вбачає звʼязок «Z» з гаслом «за перемогу». Дехто це називає «Свастикою Путіна» і, напевно, має рацію. Служба Безпеки України теж натякнула, що російські окупанти черпали натхнення у нацистському концентраційному таборі Заксенхаузен, де літерою «Z» була позначена станція, де розміщувався крематорій і газова камера.
Бізнес проти символіки
Через російське використання і пропаганду «Z», деякий бізнес теж почав відмовлятись від літери у своїх лого чи кампаніях. Швейцарська страхова компанія Zurich Insurance прибрали свій логотип «Z» у соцмережах, вежі-близнюки Z-Towers у Ризі змінили назву на Zunda Towers, а Samsung прибраламаркування «Z» із назв своїх смартфонів у деяких країнах Європи. Український гурт “Беz обмежень” теж в цьому числі. А ось Укрпошта більше не випускатиме поштові марки та марковані конверти з літерним номіналом «V» та з номіналом «Z». Проте, поштові марки і марковані конверти, введені Укрпоштою в обіг до 24 лютого, і далі вважатимуться дійсними для оплати послуг поштового зв’язку. ZAMMLER навіть ухвалила рішення подати позов проти РФ до міжнародних судів про захист честі, гідності та ділової репутації з вимогою компенсувати матеріальні та репутаційні збитки, завдані діями Росії. Зараз у ZAMMLER GROUP (група логістичних компаній) активно позбуваються «Z»: знімають плівку, заклеюють, зафарбовують, адже машини компанії залучені в допомозі ЗСУ.Мені дуже цікаво було відчути себе Робертом Ленгдоном (той самий професор симвології в Гарвардському університеті з романів Дена Брауна), але перейдемо до найважливішого — правового регулювання використання цих символів, а ще точніше — їхньої заборони.
Правове регулювання
Справді, право на свободу слова є одним з основоположних. Тим не менш справедливо, що це право може і повинне бути обмеженим, якщо ним зловживають задля розпалювання ненависті та закликів до насильства. Відповідно до ст. 17 Європейської конвенції з прав людини жодне з її положень не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю, яка спрямована на скасування або обмеження будь-яких прав і свобод, в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції.
22 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон “Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну” з урахуванням пропозицій Президента України. Цей Закон переслідував мету визнання Росії державою-терористом, а її режиму — нацистським і тоталітарним, таким, що за своєю суттю і практикою та ідеологічно наслідує націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарний режим, який був у гітлерівській Німеччині.
Закон забороняє пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, зокрема символіки воєнного вторгнення Росії. Що нею вважається?
- використання латинських літер «Z», «V» окремо (без правомірного контексту або в контексті виправдання збройної агресії проти України чи інших воєнних дій) або шляхом заміни цими літерами кириличних літер “З”, “С”, “В”, “Ф” чи інших літер в окремих словах з візуальним акцентом на цих літерах;
- використання символіки збройних сил Російської Федерації.
Коли ж використовувати цю символіку законно?
Дуже просто — тоді, коли це не має ознак пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, зокрема:
- У творах, матеріалах, вироблених та (або) поширених з метою засудження російського нацистського тоталітарного режиму, воєнного вторгнення в Україну, якщо ця мета виражена в очевидній формі, виходячи зі змісту відповідного твору, матеріалу;
- У фотографічних творах, інформаційних, інформаційно-аналітичних творах, матеріалах засобів масової інформації, якщо такі твори, матеріали відповідають хоча б одній з наведених ознак, наприклад, фіксують факт агресії, як і факти виправдання агресії державою-терористом, не спрямовані на підтримку, пропаганду або виправдання збройної агресії Російської Федерації проти України;
- У торговельних марках, заявлених на реєстрацію у встановленому законом порядку або які в інший спосіб отримали правову охорону до 24 лютого 2022 року, у торговельних марках, що мають міжнародну реєстрацію, отриману до 24 лютого 2022 року, або у торговельних марках, що визнані у встановленому законом порядку добре відомими до 24 лютого 2022 року, які використовуються відповідно до законодавства у сфері охорони прав на торговельні марки;
- На трофейній техніці;
- Для визначення номіналів поштових марок України, якщо такі знаки поштової оплати введені в обіг до 24 лютого 2022 року;
- В експозиціях музеїв, тематичних виставках, Музейному фонді України, а також бібліотечних фондах на різних носіях інформації;
- У процесі наукової діяльності;
- Під час викладення або реконструкції (зокрема історичної) історичних подій;
- У посібниках, підручниках та інших матеріалах наукового, освітнього і навчального характеру.
Також відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» з метою недопущення повторення злочинів комуністичного та нацистського тоталітарних режимів
Символіка комуністичного тоталітарного режиму включає, наприклад, будь-яке зображення державних прапорів, гербів та інших символів СРСР, гімни СРСР, будь-яку атрибутику, в яких відтворюється поєднання серпа та молота, п’ятикутної зірки, зображення гасел комуністичної партії тощо. Символіка нацистського тоталітарного режиму включає: прапор, герб нацистської Німеччини 1939-1945 років, символіку Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини, зокрема гасла тощо.Виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є кримінально караними відповідно до статті 436-1 Кримінального Кодексу України.
Десь у світі є заборони на «Z» і «V»?
У Естонії забороненими стали символи, які набули поширення як знак схвалення агресивної війни РФ проти України. Для фізичних осіб передбачено штраф у розмірі до 1200 євро або арешт. Розмір штрафу для юридичної особи — до 32 000 євро. «Наше послання таке: ні насильству, ні символам ненависті в будь-якій формі, ні георгіївським стрічкам та буквам «Z». Ні будь-яким буквам і символам, які прославляють жахливі воєнні злочини та геноцид в Україні або десь ще у світі», – сказала естонська реформістка Сігне Ківі.
У Латвії також заборонена публічна демонстрація символів «Z» і «V», пов’язаних з війною Росії проти України. За порушення — попередження або штраф. Наприкінці березня німецькі федеральні землі Нижня Саксонія та Баварія теж оголосили про юридичні санкції за використання символіки «Z» у громадських місцях.
Міністерство внутрішніх справ Чехії доручило поліцейським вважати символ «Z» еквівалентом свастики в рамках заборони на публічну підтримку російського вторгнення. Уряди Казахстану та Киргизстанутакож засудили цей символ. Поліцейські департаменти обох країн заборонили публічне розміщення на транспортних засобах російської символіки «Z» і «V».
У будь-якому випадку такий символ, як «Z» — помічний не лише у тактичному маркуванні техніки, а в першу чергу, у палкій пропаганді та підтримці війни проти України, а отже має бути суворо забороненим, як і все те, що закликає до насильства.
Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.