Як Україна шукає нових союзників

Багато років українські дипломатичні служби концентрували свої ресурси виключно на країнах Заходу та налагодженні контактів з його представниками. Російське вторгнення побудило Україну почати приділяти належну увагу країнам Глобального Півдня.


З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну українські інституції, що відповідають за зовнішню політику, стали максимально привертати увагу світу до російської агресії. Країни Заходу одразу та категорично підтримали Україну, водночас позиція іншої частини світу була не така одностайна. Мова насамперед про Латинську Америку, Південну Азію, африканські країни. Як дипломатичні служби намагаються привернути ці країни на бік нашої держави.


Чому це важливо 

Не дивлячись на нинішнє економічне та політичне панування Заходу у світовій політиці, країни, що розвиваються, складають більшу частину населення планети, а їх економічне зростання помітно вище за західне. Це надає цим державам можливість конкурувати з західною цивілізацією, а деяким й антагонізувати її. Так описує у звіті 2023 року економічне зростання Африки McKinsey Global Institute: «Африка є домом для наймолодшого та найшвидше зростаючого населення у світі, міст, що розвиваються, і сміливих інновацій у всьому, від фінтех до чистої енергії. З огляду на те, що до 2050 року чисельність населення континенту збільшиться майже вдвічі до 2,5 мільярдів людей, континент відкриває безліч можливостей для стабільного всеосяжного зростання, яке використовує його багаті природні ресурси та людський потенціал для підвищення добробуту не лише в Африці, але й у всьому світі».

26 червня 2019 р. Дакар, Сенегал. Бінта наповнює овочі, які продає на своєму планшеті Weebi. Програма допомагає їй керувати запасами та продажами. Джерело: Світовий банк / Венсан Тремо

Часом в контексті країн, що розвиваються, використовують термін «Глобальний Південь». Глобальний Південь загалом включає країни в регіонах Африки, Латинської Америки та Карибського басейну, Азії (без Ізраїлю, Японії та Південної Кореї) та Океанії (без Австралії та Нової Зеландії). Більшість цих країн зазвичай називають країнами з недостатнім рівнем життя, що включає: низькі доходи, високий рівень бідності, щільне розміщення населення, обмежені можливості для отримання освіти, корупція тощо. Політичні та соціальні чинники дозволяють Росії легше поширювати дезінформацію в цих країнах, привертати на свою сторону більшу частину населення, знаходити підтримку урядів. 

Відображення країн “Глобального Півдня” на карті світу. Джерело: World Economic Forum 

Роль Глобального Півдня у геополітиці є значною. Настрої в цих країнах вирішують результат голосувань в ООН, розповсюджують авторитаризм у світі, спричинюють регіональні кризи, допомагають Росії обходити санкційні обмеження. У своїй колонці для РБК-Україна очільник МЗС України Дмитро Кулеба пише: «При всій повазі та вдячності до наших союзників, світ не обмежується євроатлантичним простором. Мексика, Бразилія, Індія, Індонезія, Саудівська Аравія, країни АСЕАН, Африканського Союзу і багато інших — це нові потужні гравці, які мають сильні карти та разом з нашими традиційними партнерами формуватимуть світову політику. Чим більше підтримки ми матимемо з боку Глобального Півдня, тим менше у Росії буде важелів тиску, засобів обходу санкцій та можливостей втримати окуповані українські території». Дійсно, Україна не може ігнорувати вплив Глобального Півдня на світову політику та активно працює на кожному з напрямків.


Африка

З часів здобуття незалежності дипломатичні служби України не приділяли потрібної уваги Африканському континенту, особливо його південній частині. Лише у січні 2022 наказом МЗС було затверджено Стратегію розвитку відносин України з державами Африки, а в липні того ж року указом Президента створено посаду Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки. В тому ж 2022 році з лідерами Гани, Гвінеї-Бісау, Замбії, Кот-д’Івуар, Нігеру та інших держав телефонні розмови найвищого рівня були проведені вперше в історії. 27 грудня 2023 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив про відкриття українського посольства в Гані та про плани відкрити ще 10 посольств в країнах Африки. 

Українське посольство в Гані. Джерело: МЗС України. 

Дипломатичні кроки України дають свої плоди у вигляді більш сприятливого для України голосування країн Африки в ООН, їхнього залучення до Кримської платформи та Формули миру. На зустрічі з представниками африканських медіа в листопаді 2023 року Володимир Зеленський заявив: «Росія [після розпаду СРСР] монополізувала відносини з країнами Африки. І все, що ми хочемо зробити, — протерти це скло і сказати: «Ми тут є, ми — велика незалежна держава, давно з вами працюємо». Так, ми були слабкими політично та інформаційно, але ми це розвиватимемо».

Зустріч Володимира Зеленського з представниками африканських ЗМІ 15 листопада 2023 року в Києві. Джерело: Офіс Президента України. 

Латинська Америка

Тут ситуація схожа з Африкою. Лише в кінці 2022 року Президент доручив почати розробку стратегії відносин з цим регіоном, аналогічно зі згаданою вже африканською стратегією. Основним викликом тут є також російське лоббі, якому Україна наразі мало що може протиставити. «Все це може конкурувати з тим, що може собі дозволити Україна. У нас там 5 посольств, в яких працює не по 25 дипломатів, а по 3 чи 5. Ви уявляєте різницю та навантаження на кожну людину та посольство? Зрозуміло, що у нас дисбаланс», — наголосив у розмові з РБК-Україна спецпредставник МЗС України з Латинської Америки Руслан Спірін. Але Україні вдається знайти підтримку в цьому регіоні. Так, нещодавно президентом Аргентини став Хав’єр Мілей. Не дивлячись, що він за поглядами схожий на таких правих політиків як Трамп та Орбан (останній навіть приїхав на його інавгурацію, де зустрівся з Зеленським), аргентинський лідер заявляв про свою підтримку України та відмовився вступати в БРІКС. Перед відвідуванням його інавгурації, український президент провів низку зустрічей з президентами Еквадору, Уругваю та Парагваю та прем’єр-міністром республіки Кабо-Верде. В планах також провести саміт Україна — Латинська Америка.

Зустріч Володимира Зеленського та Хавʼєра Мілея після інавгурації новообраного Президента Аргентини 10 грудня 2023 року. Джерело: Офіс Президента України.  

Китай

Позиція Китаю щодо війни в Україні є вирішальною, проте, на відміну від Африки та Південної Америки, тут в України мало простору для посилення свого впливу, особливо без підтримки західних партнерів. Якщо вже згадані країни в міжнародній політиці прагнуть покращити свої позиції, то КНР не приховує своїх амбіцій послабити вплив США та повністю переробити систему міжнародних відносин. Звичайно, на таку, що враховує інтереси Кремля. Слабка зацікавленість другої економіки світу в збереженні чинного світового порядку та територіальної цілісності України проявляється як у китайському мирному плані, де відсутній пункт про виведення російських військ з української території, так і в тому факту, що Китай утримався під час голосування за резолюції Генасамблеї ООН щодо України. До того ж, китайські медіа поширюють російські тези про Україну, а на саму війну дивляться через призму конкуренції з США.

Люди у Гонконгу дивляться звернення Путіна на початку російського повномасштабного вторгнення. Джерело: AP. Джерело

Позиція Китаю щодо війни в Україні та місця Росії в геополітиці навряд чи зміниться в найближчому майбутньому. Не дивлячись на проблеми в економіці, КНР впевнено стоїть в авангарді «вісі зла» поруч з Росією, Іраном та КНДР та продовжує підтримувати автократії по всьому світу. Враховуючи, що Китай з кожним роком все сильніше протиставляє себе Заходу та його цінностям, певного «потепління» в стосунках очікувати не доводиться. 

Зліва направо: російський президент Володимир Путін, голова КНР Сі Цзіньпін, верховний лідер Ірану Алі Хеменеї. Джерело: Reuters. Джерело

Підтримка західних партнерів є критично важливою для України та її боротьби з російською агресією, але глобальна політика не обмежується виключно США та Європою. Росія не ізольована від зовнішнього світу та співпрацює з описаними в цій статті країнами. Наприклад, обʼєм двосторонньої торгівлі Китаю та Росії за перші 5 місяців 2023 року зріс на 29% в порівнянні з аналогічним періодом в 2021 році, згідно з дослідженням Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень. Через неспівставний розмір впливу Росії та України в країнах Глобального Півдня, агресор продовжує просувати власні наративи в цих країнах та відчувати власну безкарність. Займання цими країнами проукраїнської позиції та засудження безпідставної агресії РФ може стати ключем до завершення війни та встановлення міцного миру.


Ця публікація розроблена «бо медіа» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать «бо медіа» і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, або Великої Британії.
Вам може сподобатись!