Що таке явище соларпанку

Опозиція антиутопії, головний опонент кіберпанку та руйнівник ілюзій про недосяжне світле майбутнє. Звідки походить, де його шукати і чи існує соларпанк в Україні.

Зміст

Опозиція антиутопії, головний опонент кіберпанку та руйнівник ілюзій про недосяжне світле майбутнє. Звідки походить, де його шукати і чи існує соларпанк в Україні.



Потреба у відновлювальних джерелах енергії стала нагальною для України. До початку широкомасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року альтернативні джерела енергії в Україні забезпечували до 8% загальної генерації електроенергії. 

Ситуація мінлива і складна, але до чого тут соларпанк і як він допоможе урегулювати питання?

Із  чого все почалось?

Про явище соларпанку вперше заговорили 9 років тому, поширили його блогери Луїз Олів та Адам Флінн. Наприкінці серпня 2014 у соціальній мережі «Tumblr» завірусився допис, де Луїз Олів поширила власну ідею соларпанку та показала візуальні референси для цієї естетики.

«Чи можете ви уявити, як було б гарно повсюди мати вітражі, які насправді є сонячними батареями? Технології вже рухаються в цьому напрямку! А як щодо капелюхів із широкими полями чи парасольок від сонця, які прикрашені непомітною технологією сонячної панелі, вбудованою в дизайн, із портами, до яких можна вставити зарядний пристрій для телефону?», — ділиться думками Луїз.

Головними атрибутами мають бути сонячні панелі, архітектура арт-нуво, поширення публічних зелених просторів, дирижаблів, зменшення корпоративних капіталістичних бізнесів на перевагу локальних підприємств.


Маніфест соларпанку

Невдовзі після слів Луїз, Адам Флінн, блогер-прихильник наукової фантастики із Аризони, уклав маніфест соларпанку, в якому сформував бачення на це поняття для авдиторії.

Із маніфесту:

«Візуальна естетика соларпанку є відкритою та розвивається. Наразі це суміш наступного:

  1. Життя на межі освоєння нових територій у стилі 1800-х років (але з більшою кількістю велосипедів);
  2. Креативне повторне використання існуючої інфраструктури (іноді постапокаліптичне, іноді дивне сучасне);
  3. Високотехнологічні бекенди (забезпечення внутрішньої функційності програми) з простими, елегантними результатами;»

Етимологія слова

Саме ж слово «solarpunk» (українською «соларпанк») від «solar» (лат. sōlāris — сонячний) та «punk» (англ. суфікс, який використовують для позначення бунтарського, альтернативного жанру чи естетики в спекулятивній художній літературі, мистецтві, моді тощо) буквально означає сонячний бунт, тобто повстання проти усього антропогенного.Вперше слово з’явилось у 2012 на обкладинці книги бразильського письменника Gerson Lodi-Riberio «Solarpunk — Histórias Ecológicas e Fantásticas em um Mundo Sustentável». Здебільшого соларпанк використовують як естетику книг, ігор, дизайнів тощо, але його можливо імплементувати і в технологічну та наукову галузь суспільного життя.


Соларпанк в Україні.

Інноваційні зміни в цю галузь було принесено Федором Тетяничем. Він був людиною природи, проводив різноманітні перфоманси — біля Блакитного озера у Подільському районі Києва наприкінці 1980-х років. Називалися вони «Відродження землі» і залучали присутніх до співтворчості.

Джерело: amnesia.in.ua
Фріпулья в Ірпіні. 1997. Фото Тетяни Лебедєвої. Джерело: amnesia.in.ua

Моментом «Х» у творчості Тетянича стала «фріпулья», яка з’явилась у середині 1970-тих. «Фріпулья — це код, за яким людство, втілюючись у радіохвилі, або у промені сонця, буде відтворюватися у будь-якій точці простору, зберігаючи усю інформацію про себе», — казав Федір Тетянич. Визначним моментом соларпанку Тетянича  стала «біотехносфера». Це сферична конструкція діаметром 240 сантиметрів. Усередині містилось усе необхідне для виживання людини під час катастрофи на Землі.

Джерело: amnesia.in.ua

Соларпанк близько?

Якщо новації Федора Тетянича були приголомшливими для українців у той час, то зараз Україна стрімко рухається в напрямку «зеленої» енергетики. За умов збереження державних гарантій, інвестиції в зелену енергетику продовжаться. До 2035 року частка відновлювальної енергетики зросте до 25% — згідно з міжнародними зобов’язаннями та енергетичною стратегією України. 

Використання енергій сонця, вітру та води, яких в Україні достатньо, це один зі способів наблизитись до засад соларпанку.

«Соларпанк — це пошук способів зробити життя більш чудовим для нас зараз і, що важливіше, для наступних поколінь, тобто продовжити життя людини на рівні виду, а не окремо. Наше майбутнє має передбачати перепрофілювання та створення нових речей із того, що ми вже маємо (замість модернізму 20-го століття “знищити все та побудувати щось зовсім інше”)» — із маніфесту.


Авторка: Сокур Соломія 

Редакторка: Анастасія Перепеличенко, Сніжана Мала

зарепостити собі

шукай схоже за тегами

тобі також може сподобатись