Хто такі Романови та чому їх романтизують

Читання Толстого та Достоєвського, захоплення російським балетом, оплакування загибелі Романових та зображення «вєлікой русской культури» у західних медіа не припинилось і після повномасштабного вторгнення. Звідки ця романтизація?Як Захід дізнався про Росію?

Росія не завжди фігурувала на Заході як країна з величним культурним пластом. До того, як Петро I прорубав (характерно, що не відчинив, а прорубав) вікно в Європу, Московія поставала як варварська, далека від прогресу країна. Після «вестернізації» та численних династичних шлюбів Російська імперія привернула увагу західних інтелектуалів та науковців (завдяки чому до Росії прийшов і балет. попри те, що всередині країни розпочалась стагнація та призупинився розвиток. 

Завдяки Вольтеру почалась романтизація Росії. Письменник на прохання Єлизавети Петрівни видав «Історію Російської імперії за Петра Великого», хоча сучасники критикували працю за стислість та неправдивість. Згодом в листуванні з Катериною II філософ розхвалював імператрицю та її манери, а загарбницька політика та поневолення народів сприймались як належне.

У XIX столітті після Віденського конгресу та перерозподілу територій, Росії дістались землі Польщі та Фінляндії.За рахунок розширення вглиб Європи популяризувались ті самі Толстоєвськіоднойменне есе Євгена Маланюка, в якому він аналізує вплив Толстого та інших письменників на Захід) , які і досі зачаровують так званою «тоскою» та «заґадочной русской душой». Лєв Толстой і досі має значний вплив: ви чули чи навіть бачили екранізацію «Анни Карєніной» з Кірою Найтлі у головній ролі, а його книжки разом з творами інших авторів обирають як найкращі всіх часів

У роки Жовтневого перевороту та утворення комуністичної держави зародилась русистика 一 галузь науки, що вивчає історію та культуру Росії. Русистика стала особливо популярною після завершення Другої світової війни. Навіть ті діячі та діячки, які не студіювали це, вивчали російських письменників.Наприклад, Сильвія Плат вивчала англійських та американських письменників, але свою дипломну написала про Достоєвського.


Хто такі Романови?

Сім’я Романових на даху будинку в Тобольську, де їх тримали навесні 1918 року перед відправкою в Єкатеринбург. Джерело: SOVFOTO/UIG VIA GETTY IMAGES

Романови 一 це династія, яка  правила Московією, а пізніше Російською імперією з XVII по XIX століття. Останні з представників, тобто Імператор Микола II (зрікся престолу у 1917 році), Олександра Федорівна, їхні діти Ольга, Тетяна, Марія, Анастасія та Олексій були розстріляні в будинку Іпатьєвих більшовиками в ніч з 16 на 17 липня 1917 року.

Романови відомі агресивною зовнішньою політикою, ліквідацією Запорізької Січі, закріпаченням селян, а також утисками мов своїх колоній (згадати лише Емський указ чи Валуєвський циркуляр). Тобто варто розуміти, що для багатьох їхнє правління стало ярмом та травмувало не одне покоління і має вплив і досі.


Хто і як романтизує Романових?

Вже у сучасности ми бачимо наслідки захоплення російською культурою: Disney на ряду з іншими відомими принцесами у 1997 році представляє мультфільм «Анастасія», де  розповідає про втрачену доньку Миколи II. Звісно, через те, що мультфільм розрахований на дитячу аудиторію, тут не йшлося про багаторічну історію репресій та терору попередників та попередниць останнього імператора Росії. Але це не змінює того, що в дитячій пам’яті відкладеться жаль та співчуття до сім’ї Романових 一 це стається завдяки чорно-білому протиставленні бідолашної імперської родини та антогоніста 一 злого чарівника Раскольнікова.

Постер мультфільму «Анастасія» (1997). Джерело: IMDb

Також у 2018 році вийшов драматичний серіал-антологія «Романови», який розповідає про людей, які вважають себе нащадками династії.. Попри популярність та романтизацію цієї сім’ї, серіал не став успішним і не був продовжений на другий сезон.

Постер серіалу «Romanoffs» (2018). Джерело: Amazon

Є інший, популярніший продукт, де оплакується загибель Романових 一 у біографічному телесеріалі від Netflix «Корона». У п’ятому сезоні, в епізоді «Ipatiev House» їх оплакують та показують винними у цій втраті британську монархію, зокрема Георга V та королеву Марію, які відмовилась рятувати сім’ю від більшовиків. Головним фокусом все ж лишається саме британська королівська родина, тому в серіалі не сказано, якою тюрмою народів була Російська імперія, яка навіть мала власну рабську систему (тобто кріпацтво). У ТікТоці підлітки навіть вважають це своєю «Римською імперією» 一 себто явищем чи подією, яка стає об’єктом міркувань на постійній основі.

Постер серіалу «The Crown» (2022). Джерело: Netflix

Які наслідки?

Як можна помітити, Росія використовувала свою культуру як Soft power і проникла у низку сфер життя. Повномасштабне вторгення вплинуло на думку еліт щодо русистики та російської культури, зацікавлення цією темою зменшилось: Росію більше не допускають до Євробачення, діячі та діячки (Стівен Кінґ, Мадонна, Том Оделл, Бенедикт Камбербетч і т.д.) публічно підтримують Україну та засуджують Росію. Проте проблемою лишається вирваність з контексту та романтизація тих подій, які для безпосередніх спостерігачів та сучасників (колишніх частин територій Російської імперії, зокрема й України) не є трагедією. Тому наразі потрібно вступати в дискусії, показувати історичний контекст, де були українці та інші народи в роки правління Романових і демонструвати, як Росія нищила і нищить нашу культуру.


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.
Вам може сподобатись!

Все навколо нас — естетика?

Поняття того, що є естетичним змінювалось в залежності від епохи. То що наразі ми можемо вважати естетичним і чи є воно взагалі таким?