Право на освіту під час війни

Та реальні історії його обмеження.

Зміст

Та реальні історії його обмеження.


8 хвилин

Конституція України встановлює виключення, за яких можливе обмеження окремих конституційних прав і свобод людини під час воєнного або надзвичайного стану. Згідно з Указом Президента України обмежуватись може і право на освіту.


Як відбувається освітній процес

Після 24 лютого навчання продовжувалось онлайн, не зважаючи на реалії війни і надалі продовжуються у різних містах. Навчальна програма та план, формат навчання та методичне забезпечення затверджуються радою кожного навчального закладу в індивідуальному порядку.

На початку 2022 року зі змішаної форми навчання всі знову перейшли в онлайн через загострення пандемії. Тому учні та студенти мали можливість навчатись і на початку війни. Навіть якщо заклад освіти фізично було зруйновано — адміністрація організовувала онлайн-навчання. 

Формат дистанційного навчання на території ведення бойових дій і тимчасово окупованих територіях продовжується і сьогодні. В регіонах, де безпекова ситуація краща та заклади освіти облаштовані бомбосховищами, заняття проводять у змішаній або очній формі.


Навчання під час війни очима студентства

Про свій досвід розповіла Маруєва Вікторія, яка жила в Харкові та вчилась Харківській державній академії культури.

Академія — місце яке я любила. Мені було там комфортно. Під час пандемії нас перевели на онлайн-формат, пізніше, пару семестрів він був змішаний. Коли почалась війна, я виїхала в Харківську область до батьків, де немає інтернету крім мобільного. 

Перший виклик з яким зіштовхнулись практично усі це технічне забезпечення. Відсутність комп’ютера (або іншого зручного гаджету для виконання завдань) та стабільного інтернету. 

Мені навіть один раз писали з деканату і запитували чи не хочу я закрити свої «хвости». Я не могла цим займатись взагалі. У мене не було комп’ютера, лише розбитий телефон, не придатний для навчання.

До 12 лютого цього року Вікторія мешкала у гуртожитку. Дівчина прийняла рішення переїхати на орендовану квартиру та роздумувала над тим, щоб забрати документи з вишу, оскільки було важко поєднувати навчання та роботу. З початком війни, питання про залишення навчання трішки перенеслось.

Мої подруги залишалися в гуртожитку до 5-8 березня і тоді активно обстрілювали цей район. Повилітали вікна. В гуртожитку ніхто не жив. Комунікація (з адміністрацією академії — бомедіа) протягом цього часу відбувалась так: щомісяця студенти проходили опитування про місце перебування, можливість навчатись, моральний стан та залученість до волонтерства або складу ЗСУ. Навчання відбувалось у онлайн форматі. Наприкінці серпня староста повідомив, що мене відраховано.

Я не встигла виписатись з гуртожитку до початку повномасштабного вторгнення. Зараз академія склала списки студентів-боржників, які не платили за гуртожиток (починаючи з лютого), куди вхожу і я. Гуртожиток не був і надалі не є придатний для проживання. Я вважаю, що не нормально нараховувати оплату за гуртожиток в якому через постійні обстріли неможливо було проживати. Але для того, щоб отримати свої документи — потрібно оплатити всі заборгованості. 

Чи можуть ВНЗ відраховувати студентів під час дії воєнного стану? 

Ні. Стаття 57-1 Закону України «Про освіту» передбачає, що в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану забороняється у період воєнного стану відраховувати студентів та звільняти працівників закладів освіти, установ освіти, наукових установ.

В той же час, студенти Національного університету «Острозька академія» під час діалогу з ректором добились зменшення суми оплати за семестр навчання та відшкодування сплачених коштів за проживання (де фактично не мешкали у період від 24 лютого до закінчення семестру) в гуртожитку. Одна із студенток пригадує: «Спочатку ми написали колективне звернення до ректора, а через деякий час влаштували офлайн та онлайн зустріч». Студенти Тернопільських вишів також повідомили, що оплату за гуртожитки було знижено.

Оскільки мітинги, навіть з мінімальною кількістю людей зараз забороненні, то колективні звернення та зустрічі з представниками адміністрацій є реальною можливістю відстояти справедливе рішення. 

Що можна зробити:

  1. Визначити та зрозуміти проблему;
  2. Сформувати спільну (або ж індивідуальну) позицію та алгоритм вирішення;
  3. З письмовою заявою звернутись до адміністрації навчального закладу через офіційний емейл або надшлати листа поштою за юридичною адресою. (Важливо надсилати подібні звернення на офіційні поштові скриньки, аби мати підтвердження). 
  4. Домовитись про офлайн/онлайн зустріч для обговорення проблеми та фіксації її вирішення;
  5. Отримати офіційну письмову відповідь (її можуть надати і без додаткових зустрічей, але обов’язково — письмову).

Навчання на тимчасово окупованих територіях

Наказ Міністерства освіти і науки рекомендує виконувати навчальні програми, організовувати самостійне навчання, або навчатись дистанційно. У зонах, де ведуться активні бойові дії, навчання призупинилось. Освітня інфраструктура, яка постраждала від початку війни відображається на інтерактивній мапі. Проте, «Для тих дітей, які не можуть брати участь в освітньому процесі з тих чи інших обставин, ми передбачили можливість у методичних рекомендаціях пройти цю програму пізніше, створити індивідуальний освітній простір, індивідуальну траєкторію для кожного; тому жодна дитина, за нашими рекомендаціями, не має бути відсторонена від освітнього процесу. Навчання може бути відтерміновано лише в часі», зазначив освіти та науки України Сергій Шкарлет. 

«Держава реалізує право на вищу освіту для молоді, яка опинилася в окупації або на прифронтових територіях. На сьогоднішньому засіданні уряд затвердив особливий порядок зарахування до ВНЗ вступників з окупованих та прилеглих до зони бойових дій регіонів», написав прем’єр-міністр Шмигаль у телеграм-каналі.
Крім цього, Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження про виділення з резервного фонду держбюджету коштів для компенсації вузам вартості навчання студентів. «Він стосується тих родин, чий середньомісячний дохід на особу не перевищує розміру мінімальної зарплати. Загалом на виплату компенсацій передбачено майже 87 мільйонів гривень», повідомив прем’єр-міністр.


Як отримати документи по завершенню навчання під час воєнного стану

  • Якщо ви знаходитесь в Україні, на території де не ведуться бойові дії, отримати документи можна у загальному порядку, особисто за розпорядженням деканату/ректорату або відповідного органу навчального закладу. 
  • Практично всі навчальні заклади переїхали до інших міст та можуть надати вам документ про завершення певного ступеня освіти. 
  • А якщо навчальні заклади втратять всю інформацію?

Інформація збережена в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Кожен має доступ до всієї інформації про себе, яка там міститься.


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.

зарепостити собі

шукай схоже за тегами

тобі також може сподобатись

Та як зрозуміти, що вас булять або кібербулять чи мобять 
І чи українці — теж мігранти?
Що це означає, які механізми притягнення до відповідальності та правові наслідки.
Як законодавство визначає «‎кіберзлочин»‎‎ та чому це стосується і вас також. Що робити у випадку кібератаки. Як вберегтися від кібератаки.