Моменти спокою в невпинному ритмі життя

Чи можливо не тригеритися і що таке глімери?

Зміст

Чи можливо не тригеритися і що таке глімери?



«Тригер» стало звичним словом у лексиконі сучасної людини

Першочергово, цей термін використовували стосовно людей із психічними розладами, проте зараз він набув набагато ширшого значення і вийшов за межі окремих психологічних теорій. 

Тригерами називають певні стимули, індивідуальні для кожної людини, які спричиняють неконтрольовану емоційну реакцію, яку переважно вважають неприємною. Вони активують ті гілки нервової системи, які відповідають за реакції на стрес, відомі як «бий, біжи, замри». 

Зазвичай тригери формуються на основі переживання якихось травматичних подій і згодом можуть повертати людину до відчуттів, пов’язаних з травмою. 

Для відновлення після травматичного досвіду та покращення якості життя фахівці рекомендують досліджувати власні тригери та опрацьовувати їх, аби нівелювати негативний вплив.

А що ж таке глімери?

Нещодавно мережею почало ширитися поняття «глімер» — протилежність «тригеру». Глімери — це майже ті самі стимули, однак викликають вони відчуття спокою та безпеки

Уперше дане поняття почала вживати Деб Дана — клініцистка, консультантка, авторка та спікерка. Вона є експерткою з полівагальної теорії, у межах якої й існує концепція тригерів та глімерів. Дана розробила авторську серію клінічних тренінгів «Ритм регуляції»: наука про те, як почуватися в безпеці, щоб полюбити життя і приймати ризики, пов’язані з ним. Уся ця теорія побудована на ідеї того, що нервова система людини постійно сканує навколишнє середовище на наявність підказок: а чи безпечне це місце? Чи варто зараз поводитися обережно?

Maine Photographer

Дослівно з англійської мови «глімери» перекладаються як «проблиски». Це мікромоменти регуляції нервової системи, внутрішні або зовнішні сигнали, які сприяють відчуттю добробуту. Глімери постійно з’являються в повсякденному житті, але часто залишаються непоміченими. Річ у тім, що людський мозок здебільшого націлений на виживання і надає пріоритетну увагу небезпечним та негативним подіям, аби вберегти нас у майбутньому. 

Помічати глімери у своєму житті — це не про позитивне мислення і точно не про ігнорування чи нейтралізацію тригерів. Це скоріше нагадування про те, що у вашій нервовій системі біологічно закладено як напружуватися і перебувати в стресі, так і розслаблятися та почуватися в безпеці. По суті, глімери є своєрідними сходинками до цього відчуття безпеки.

Джерело: rhythmofregulation.com

Як їх застосовувати?

Експертка стверджує, що глімери не є раптовими та масштабними переживаннями радості чи безпеки. Це дрібні миті, які починають м’яко формувати вашу систему. Ефект глімерів не є одноразовим досвідом, він має здатність накопичуватися, що в перспективі обіцяє вам покращення фізичного та психологічного станів. 

Базова практика використання глімерів включає 5 етапів:

  1. Помітити: спробуйте помічати миті, коли ви відчуваєте спокій та безпеку. Зверніть увагу на те, які відчуття в тілі та думки виникають у вас у ці моменти.
  2. Зупинитися та простежити: коли ви виявили один чи кілька власних глімерів, намагайтеся помічати їх упродовж дня.
  3. Цінувати: кожного разу, коли ви використовуєте глімери, направте свою увагу на вдячність за пережитий момент.
  4. Запам’ятати: знайдіть способи відстежувати свої глімери, можливо, занотовуйте їх.

Ділитися з іншими: коли ви ділитеся власними глімерами з іншими людьми, то маєте можливість повторно переживати ці моменти спокою та безпеки.

Кадр з фільму Гаррі Поттер та в’язень Азкабану (2004). Джерело: imdb.com

TikTok також підхопив хвилю популярності глімерів. Відео, у яких люди розповідають про них, набирають десятки тисяч вподобань. Користувачі навіть створили тренд, у якому діляться прикладами власних глімерів. Ось деякі з них: проведення часу з домашніми улюбленцями, доглядання саду, красиві світанки та заходи сонця, перший ковток кави зранку,  відчуття сонячного тепла на обличчі, запах дощу, привітні обличчя перехожих тощо.


Як визначити власні глімери?

Глімери буває важче ідентифікувати, ніж тригери, бо фізіологічні реакції на них менш помітні й для їхнього вловлення, необхідна свідома увага. Тому Деб Дана також створила шаблон «Тригери та глімери» для проведення особистої інвентаризації найяскравіших реакцій. Він складається з п’яти категорій: звуки, запахи, природа, соціальні мережі та взаємодія з іншими людьми.

  • Створіть плейлист із музикою чи звуками, які викликають відчуття безпеки особисто у вас. 
  • Спробуйте використовувати ефірні олії, свічки чи інші пахощі, або, можливо, вам більше зайде запах свіжого ранкового повітря. 
  • Знаходьте серед рутинних справ час, який зможете провести на природі, торкаючись зеленої трави, шорсткої кори дерев чи прохолодної води. Спостерігайте за природою. 
  • Намагайтеся регулювати контент, який ви споживаєте. Це може здаватися складним у сьогоднішньому безупинному потоці новин, але спробуйте додати до власних підписок те, що підтримуватиме та стимулюватиме ваше відчуття внутрішнього спокою. 
  • Плануйте проведення часу з близькими людьми, з якими почуваєтеся комфортно, адже соціальний ресурс — один із найпотужніших.

Усі ці фактори оточують нас щодня. Вони здатні як наповнювати та заспокоювати нас, так і тригерити. Тому важливо досліджувати, що є цінним чи болючим особисто для вас.

Дана пояснює, що добробут — це не просто відсутність проблем. Хитрість полягає не в тому, щоб повністю позбутися тригерів, а в тому, щоб перестати засуджувати речі, які ми вважаємо тригерами та нашу реакцію на них і змістити фокус уваги в бік проблисків спокою та радості — глімерів.

У складні та кризові часи, які ми переживаємо, часто хочеться швидких та простих рішень, хоча раціональне мислення підказує нам, що це так не працює. Проте ми точно можемо додавати світла та легкості у власне життя step by step, досліджуючи свої глімери та використовуючи їх щодня.


Джерела


Авторка: Рената Думнич

Редакторки: Анастасія Перепеличенко, Дарія Каплій

зарепостити собі

шукай схоже за тегами

тобі також може сподобатись

Теми, які хвилюють, завжди помічаєш гостріше.
Про конспірологію, яка не обмежується рептилоїдами та колами на полях.
Що таке справжня солідарність? Досить важко уявити, що квіри та шахтарі можуть стати найкращими друзями, але це сталося в 1984-му році в Британії
Добірка різдвяних листівок від проєкту «Рідні картини».