Що нам відомо про воєнні злочини проти довкілля?

Що саме є воєнними злочинами проти довкілля, де це закріплено і яким чином розслідується сьогодні в Україні?


Сьогодні Росія завдає шкоди українському довкіллю шалених масштабів, вчиняючи ряд воєнних злочинів: обстріл нафтобаз, підрив газопроводів, захоплення Чорнобильської та Запорізької АЕС, підрив дамби Каховської ГЕС. І це далеко не вичерпний список, у якому зруйноване сільське господарство, тисячі тварин загинули та ще тисячі перебувають під загрозою знищення, значне пошкодження поверхневого шару ґрунтів. За оцінками Київської школи економіки та Zoї Environment Network під ризиком пошкодження та забруднення опинилося 186 тисяч квадратних кілометрів земель, що становить практично 31% території України. З них понад 20 тисяч квадратних кілометрів пошкодженні більше ніж на 75%.

Згідно із даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «лише через пожежі на нафтобазах в атмосферне повітря потрапило понад 499 тисяч тонн токсичних речовин. Понад 12 000 багатоповерхових будинків, понад 100 тис. приватних садиб та більше 500 промислових підприємств було знищено або пошкоджено окупантом в Україні». 

Внаслідок підриву Росією дамби Каховської ГЕС завдано збитків довкіллю орієнтовно на 55, 63 млрд грн та затоплено 5 населених пунктів. Побачити останні дані та аналітику можна на спеціальному ресурсі «ЕкоЗагроза», де також є можливість повідомити про воєнний злочин проти довкілля. До речі, вже отримано 2 445 звернень. А ось відповідно до статистики SaveEcoBot станом на червень 2023 року найбільше повідомлень про екозлочини надходило з Київської, Дніпропетровської, Запорізької та Одеської областей

Україна вже розробила унікальну методологію для оцінки завданої шкоди довкіллю. Державна екологічна інспекція відповідно до цих збитків вже нарахувала орієнтовні розрахунки завданих збитків — 2 058 млрд грн. 

Що ж ще є воєнними злочинами? Це, наприклад, умисне пошкодження та руйнація обʼєктів атомної інфраструктури, нафтобаз, газопроводів, водоканалів, дамб та інших гідротехнічних споруд. А також забруднення водних ресурсів у звʼязку з воєнними діями, засмічення території відходами: уламками ракет, зброї, біологічними залишками тощо, пошкодження верхнього шару ґрунтів внаслідок розривів снарядів та бомбардувань, знищення лісів тощо. Аби розуміти масштаби: знищивши 29 126 одиниць техніки окупанта було здійснено 55 277 тонн викидів в атмосферу, а також залишилось 519 936 тонн відходів (а це безпосередньо повʼязане із накопиченням канцерогенного сміття).  Все це безпосередньо впливає на життя кожного українця та кожної українки, оскільки всі ці обʼєкти є критичними для життя, як, наприклад, необхідність очищувати та фільтрувати воду, вирощувати їжу, виробляти енергію.


Де саме закріплено відповідальність за вчинення воєнних злочинів проти довкілля?

Відповідно до ст. 8 Римського статуту МКС умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоди цивільним об’єктам чи масштабної, довготривалої та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою становить воєнний злочин.

Відправною точкою у міжнародному гуманітарному праві є Женевські конвенції 1949 року та Додаткові протоколи до них. Згідно із ст. 55 I Протоколу при веденні воєнних дій  має  бути  виявлена  турбота  про  захист природного середовища від широкої,  довгочасної і серйозної 

шкоди.  Такий захист включає  заборону  використання  методів  або  засобів  ведення  війни,  що  мають на меті завдати або,  як можна  очікувати, завдадуть такої шкоди природному середовищу й тим самим  завдадуть шкоди здоров’ю або виживанню населення. Також заборонено знищувати ті обʼєкти, які необхідні для підтримання існування з метою змусити людей покинути територію, викликати голод тощо.

Також одним із ключових документів є Конвенція про заборону військового або будь-якого іншого ворожого використання засобів впливу на природне середовище.
Що ж до розслідування екозлочинів в Україні, то Офіс Генерального прокурора повідомляє, що станом на червень 2023 року зафіксовано

190 злочинів Росії проти довкілля, а 14 з них кваліфіковані як екоцид. Воєнні злочини Росії проти України кваліфікуються відповідно до ст. 438 ККУ «Порушення законів та звичаїв війни» та відповідно до ст. 441 ККУ «Екоцид» (масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу, що карається позбавленням волі на строк від 8 до 15 років). Також Генпрокурор створив групу, до якої увійшли 172 прокурорів\ок з 4-ох обласних прокуратур, Спеціалізованої екологічної прокуратури та Департаменту «війни». Окрім цього, Вікторія Літвінова, заступниця Генерального прокурора України зазначає, що повідомлено про підозру вже 16 фігурантам, а двох заочно засуджено до 12 років позбавлення волі за керівництво щодо захоплення Каховської ГЕС і підриву Північно-Кримського каналу на Херсонщині.Україна прагне притягнути винних до відповідальності, як на національному, так і на міжнародному рівні, зокрема вище керівництво та командування, яке віддавало накази. Якщо ви стали свідком воєнного злочину проти довкілля, то зверніться до Державної екологічної інспекції України, або ж повідомте на ресурсі «ЕкоЗагроза», SaveEcoBot або у чатбот у Telegram @EcoShkodaBot.


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.
Вам може сподобатись!

Щеплення проти расизму (чи ефективний соціальний експеримент Джейн Елліотт?)

1:0 на користь шкідливості дискримінації. Цей рахунок ставить Джейн Елліот, активістка, що провела свого часу дуже ефективний, але й дуже суперечливий соціальний експеримент. Чи справді він став поштовхом до зміни парадигми, чи етично його проводити зараз і про що змушує задуматись?

Зі мною би такого ніколи не трапилось!

Чому люди так легко і часто звинувачують постраждалих, і водночас легітимізують злочини. Чим небезпечний та чому виникає віктімблеймінг.