Яким буває громадянство у різних державах.
8 хвилин
Від 18 січня 2023 року для набуття громадянства України потрібно буде скласти обовʼязковий іспит та відповісти на питання про основи Конституції України та історію України. А також підтвердити володіння українською мовою. Бо громадянство — не про паспорт, а про приналежність та інтегрованість до політичної нації, її культури та порядку денного.
Зважаючи на демографічну кризу в Україні, яку підсилило повномасштабне вторгнення Росії, нам потрібно думати над залученням та інтеграцією нових громадян. Тих хто захоче стати українцями/ками. Для цього слід зрозуміти як їх інтегрувати і яким повинен бути інститут громадянства.
Концепт громадянства
Громадянство — відносини між особою та державою.
Це більш-менш прийнятне визначення у науці. Проте, не всі з ним погоджуються, як і з тим, коли взагалі виникла концепція громадянства. Є кілька основних версій. Перша, описує період Стародавньої Греції та спирається на громадянство полісів, Афінське та Спартанське громадянство. У другій версії йдеться про Римські часи, коли громадянство набуло більш узаконеного вигляду відносин людини та держави.
Громадянство розвивається впродовж історії разом з державами та еволюцією людства. Від надання громадянства лише чоловікам у грецьких містах-полісах до обов’язкового надання наявності загального права на громадянство для усіх людей у сучасному світі.
Сьогодні кожна держава встановлює свої параметри хто може стати її громадянином, а також обмеження та умови на те, як набути громадянства.
Право крові або jus sanguinis
Коли дитина отримує громадянство за національною або етнічною приналежністю одного, або обох батьків. Це найбільш поширений у світі метод набуття громадянства. Якщо, наприклад, батько має громадянство Болгарії, а мати — Бельгії,о дитина може набути як бельгійське громадянства, та і болгарське. Або два одразу, бо у цих державах дозволене подвійне громадянство.
Проте, у залежності від громадянства біологічних батьків умови можуть змінюватися, оскільки кожна держава має власні умови надання громадянства. Десь є єдине громадянство і дитина може набути громадянство лише одного з біологічних батьків.
Право землі/ґрунту або jus soli
Коли дитина отримує громадянство тієї держави, на території якої вона народилася. Деякі держави додали до цього принципу певні обмеження та умови. Наприклад, щоб хтось із батьків обовʼязково мав громадянство держави, в якій народилася дитина. Можуть бути й простіші вимоги — аби хтось з батьків мав посвідчення про постійне місце проживання. Принцип права землі/ґрунту поєднується з принципом крові у багатьох державах.
Натуралізація
Принцип набуття громадянства іншої країни для тих людей, які законно вʼїхали на територію держави, тривалий час працюють і перебувають там, або отримали політичний притулок.
Термін проживання на території є різним в залежності від конкретної держави. Наприклад, в Аргентині — це 2 роки постійного проживання, а у Сан-Марино — 30 років (зменшується термін до 15 років за умови одруження з громадянином чи громадянкою Сан-Марино).
Також, у багатьох державах натуралізація передбачає розуміння мови, культури, історії та політичної системи держави. Все це підтверджується спеціальним екзаменом, який передує отриманню громадянства — тестом з громадянської освіти.
Принцип шлюбу або jus matrimonii
У деяких державах громадянство можна отримати автоматично на основі шлюбу з громадянином/кою держави. Проте, цей принцип стає менш популярним через практику «фіктивних шлюбів». Тому держави вводять різні обмеження на кшталт: перебування у шлюбі більше 5 років, підтвердження спільного проживання та тесту з громадянської освіти.
Принцип ампіру
Цей принцип працює якщо є великий вплив імперії. Коли люди, які підпорядковуються імперії або співпрацюють з імперським загарбником отримують громадянство імперії. Це особливо актуально для України, оскільки є частина українців, які виїхали в Росію і працюють там. При тому незаконно мають 2 громадянства: російське та українське. А отже, можуть повернутися в Україну. А також є особи з українським громадянством, які отримали псевдо-паспорт так званих «ДНР» та «ЛНР»або паспорт Росії.
Економічне або інвестиційне громадянство
Деякі держави готові надати громадянство особі, яка інвестує в економіку держави (або в певний сектор економіки: медицина, наука, сільське господарство тощо) певну суму грошей.
Для набуття громадянства, наприклад, Чорногорії потрібно вкласти мінімум 350 тисяч євро в урядові проєкти або фонд. Більше про інвестиційне громадянство в різних державах світу читайте у матеріалі «Слово і Діло».
Подвійне та друге громадянство, або транснаціоналізм
Через посилення глобалізації, можливість емігрувати, концепцію «громадянина світу» та демографічну боротьби держав за своїх і нових громадян виникла опція подвійного, та другого громадянства.
Подвійне або множинне громадянство можливе, коли держави уклали між собою угоди про це. Так особа обирає в якій саме державі вона платить податки, проходить військову службу і виконує інші обовʼязки. Відповідно в іншій державі чи державах — звільняється від цих обовʼязків.
Друге громадянство — це коли людина має два або більше паспортів і держави офіційно не визнають другого громадянства і обовʼязків людини щодо іншої держави. Це викликає ряд проблем для таких людей, зокрема через обовʼязок пройти військову службу в обох державах, сплату податків, обмеження щодо певних державних посад.
Особи без громадянства – апатриди
Крім всього, є ще апатриди, які «не вважається громадянином жодної держави згідно з її законодавством». Це визначено у Конвенції 1954 року про статус осіб без громадянства: Імплементація державами-членами Європейського Союзу та рекомендації щодо гармонізації (джерело).
Причин, чому деякі особи стають апатридами достатньо: правові колізії, дискримінація, проблеми з правонаступництвом держав, народження на території невизнаних держав чи державних утворень, зречення громадянства та наявність етнічних груп чи народів без громадянства.
Кожна з причин має свої приклади та історії. Одну з них можете пізнати в історії іранця Мегран Карімі Насері, який застряг в аеропорту імені Шарля де Голля в Парижі. На основі його історії було знято фільм «Термінал» 2004-го року з Томом Хенксом у головній ролі.
Висновки
Громадянство — це інститут, який може бути дуже різним і змінюватися впродовж розвитку держав та суспільств. Принципи набуття громадянства комбінуються і доповнюються. Для України сьогодні важливо зрозуміти яким повинне бути нове українське громадянство і які принципи потрібно додати, аби забезпечити відбудову, економічне та демографічне відновлення під час і після війни.
Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.