Що таке булінг

Та як зрозуміти, що вас булять або кібербулять чи мобять 

Зміст

Та як зрозуміти, що вас булять або кібербулять чи мобять 


3 хвилини

Насильницькі дії під час освітнього процесу, у мережі та на роботі призводять до погіршення психологічного та фізичного стану здоров’я жертв, кривдників та спостерігачів. Відповідно до дослідження ЮНІСЕФ: 

  • 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу;
  • 24% дітей стали жертвами булінгу; 
  • 48% дітей нікому не розповідали про випадки булінгу;
  • 44% школярів були спостерігачами булінгу, але ігнорували його, бо їм було страшно за себе;
  • більшість дітей булять за те, що вони виглядають, говорять, думають не так, як інші діти.

ЮНІСЕФ визначає булінг як небажану агресивну поведінку дітей шкільного віку, яка призводить до цькування дитини іншою дитиною чи групою дітей з метою приниження, залякування та демонстрації сили. В той час закон України «Про освіту» дає нам ширше поняття та розуміння — булінг може бути стосовно малолітніх, неповнолітніх або інших учасників освітнього процесу. Тобто всі здобувачі освіти, у тому числі студенти, які навчаються у ВНЗ можуть підпадати під булінг.

Законодавчого закріплення поняття кібербулінгу нема. Кібербулінг — це булінг із застосуванням цифрових технологій. Він може відбуватися у соціальних мережах, месенджерах, ігрових платформах та мобільних телефонах. Це неодноразова поведінка, спрямована на залякування, провокування гніву чи приниження тих, проти кого він спрямований. 

Законодавець передбачає, що держава має реагувати на цькування та інші дії, які вчиняються стосовно малолітньої, неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, що можуть призвести до негативних наслідків. А от кібербулінг щодо дорослих жодним чином не врегульований. 

Захист від кібербулінгу забезпечений журналістам, які здійснюють свою професійну діяльність та є захищені від переслідувань та перешкоджань у діяльності, Кримінальним кодексом України.

Мобінг (цькування)  — діяння роботодавця або окремих працівників колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

Що у поняттях спільного та відмінного?

СпільнеВідмінне
БулінгПовторюваність діяння.Стосується виключно учасників освітнього процесу. Включно із ВНЗ.
КібербулінгНаявність сторін: кривдник, жертва та спостерігачі.Виключно в інтернеті за допомогою цифрових засобів.
МобінгНаявність наслідків у формі моральної  або фізичної (лише при булінгу) шкоди, приниження, страху, тривоги.Діяння роботодавця або працівників у колективі. Цькування на роботі.

Види за поняттями

Булінг виділяє 5 видів цькування:

  1. Психологічний — принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміки обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж тощо.
  2. Фізичне насильство — штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, ляпаси, пошкодження та знищення одягу та особистих речей жертви, а також погляди, жести, образливі рухи тіла та міміки обличчя. 
  3. Економічний булінг – крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо.
  4. Сексуальний булінг — принизливі погляди, жести, прізвиська та образи із сексуальним підтекстом, зйомки у роздягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти тощо.
  5. Кібербулінг — приниження за допомогою мобільних телефонів, інтернету, інших електронних пристроїв.

Яким буває кібербулінг 

Кібербулінг стосується  усіх користувачів соціальних мереж. Ба більше, існує 10 видів кібербулінгу:

  1. Виключення. Наприклад, виключення особи з чату, груп або виключення з ланцюжків повідомлень чи розмов, у яких беруть участь спільні друзі/знайомі. Це обмеження змушує відчувати відсторонення та несе негативні наслідки.
  2. Харасмент. Серія постійних образливих або погрожуючих онлайн-повідомлень чи дзвінків. 
  3. Аутінг. Розкриття конфіденційної інформації без дозволу, з подальшим використанням для приниження.
  4. Хитрість. Створення враження дружнього спілкування для повного отримання будь-якої інформації з подальшим використанням у мережі,щоб принизити,присоромити чи завдати шкоди.
  5. Кіберпереслідування. Включає в себе  спостереження, неправдиві звинувачення, погрози та часто супроводжується переслідуванням офлайн.
  6. Обман. Використання облікового запису постраждалого\постраждалої для публікацій від його/її імені неприйнятного контенту, який може завдати шкоди (у тому числі репутації).
  7. Маскування. Створення облікових записів під чужим іменем для знущання над кимось.
  8. Дісинг. Поширення публічних постів та приватних повідомлень з жорсткою інформацією..
  9. Тролінг. Публікація провокативних повідомлень, коментарів з метою викликати конфлікт між учасниками. 
  10. Флеймінг.  Обмін гнівними репліками між двома і більше учасниками в мережі.

Крім цього також  виділяють кібергрумінг — налагодження комунікації для отримання відео/фото інтимного характеру для подальшого шантажу.


Захист від мобінгу

Щодо мобінгу Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкт №5748, який забороняє принижувати честь і гідність працівника на робочому місці.

Законопроєкт виділяє три форми мобінгу:

  1. Економічний тиск — нерівна оплата за працю рівної цінності, безпідставне позбавлення частини виплат (премій, бонусів, тощо).
  2. Психологічний тиск — створення ворожої, образливої атмосфери, погрози, висміювання, наклепи, нерівномірний розподіл навантаження і задач між працівниками, що виконують однакову роботу, позбавлення працівника роботи без його звільнення, нерівність можливостей для кар’єрного росту, безпідставний недопуск працівника на робоче місце,  тощо. 
  3. Створення напруженої, ворожої, образливої атмосфери — ізоляція працівника від трудового колективу, включаючи зміну місцезнаходження робочого місця, не запрошення на зустрічі і наради, в яких працівник зазвичай має брати участь, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця, застосування інших формально нейтральних процедур для виведення працівника з психологічної рівноваги, негативного виокремлення працівник з колективу, утруднення виконання ним своєї трудової функції, тощо.

Хоча для нас це поняття є відносно новим, але час термін виник ще у 1980-х роках завдяки психологу і медику, доктору Ханцу Лейману, який провів дослідження цього явища на робочих місцях у Швеції. Виділяютьгоризонтальний та вертикальний мобінг. Вертикальний мобінг — колектив іде війною проти керівника, або ж начальник цькує працівника, який йому не подобається (босинг — від англ. boss). Горизонтальний передбачає цькування колективом одного з працівників.


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.

зарепостити собі

шукай схоже за тегами

тобі також може сподобатись

І чи українці — теж мігранти?
Де у світі евтаназія легальна і як це працює
Що це означає, які механізми притягнення до відповідальності та правові наслідки.
Як законодавство визначає «‎кіберзлочин»‎‎ та чому це стосується і вас також. Що робити у випадку кібератаки. Як вберегтися від кібератаки.