Хто вбивця, Google?

Як сервіси Google Maps і Street View допомагають у розслідуванні злочинів, що таке «ордер на геозону» та які дані Google може видати про вас поліції


8 хвилин

Google Maps і Street View дуже зручно використовувати не лише  у подорожах. Збирати докази  —  справа складна і часто невдячна, тому дані з Google Карт інколи дуже виручають правоохоронні органи: чи то ідентифікувати авто, чи то подивитись супутниковий знімок і викрити наркоферму, чи то реконструювати злочин, зокрема проклавши маршрут втечі підозрюваних. 

Наприклад, у вистежені одного з найвідоміших італійських мафіозі Джоаккіно Гамміно допомогли Google Maps.  Гамміно свого часу втік із вʼязниці й успішно під іншим іменем переховувався в Іспанії, проте саме Google Street View допоміг визначити його точне місцеперебування. На знімку 2018 року видно двох чоловік, що розмовляють біля магазину, і один з них ну дуже схожий на Гамміно. Після арешту він сказав поліції: «Як ви мене знайшли? Я навіть сім’ї не дзвонив десять років». Прокурор, що займався розслідуванням прокоментував:  «Це не означає, що ми цілими днями моніторимо Google Maps у пошуках втікачів… Цьому передувало тривале розслідування, яке привело нас в Іспанію. Ми були на правильному шляху і Google Maps допомогли підтвердити наші розслідування». 

Так само на супутниковому знімку Google Maps виявили затонуле авто (його і зараз можна розгледіти), а в ньому останки Вільяма Молдта, якого розшукували понад 20 років. 14-річний хлопець із Нідерландів теж завдяки Street View виявив, що там зображено момент перед тим як двоє чоловіків відберуть в нього велосипед, телефон і гроші. Поліція зв’язалася з Google, попросивши розмити обличчя злочинцям і одразу впізнала двох відомих грабіжників.

У 2018 році зʼявилось відео, на якому дві жінки та дві дитини йшли під конвоєм озброєних людей, згодом їх повалили на землю та вистрілили 22 рази. Підозра впала на солдатів Камеруну, але влада країни відкинула звинувачення. Використовуючи Google Earth, слідчі змогли встановити, де та коли відбувся злочин. Визначити ці дані допомогло порівняння географічних об’єктів – дерев, будинків – на відео та на супутникових знімках. Так і вдалось ідентифікувати, що цей злочин вчинили солдати.  Супутникові зображення кладовища Найха у Сирії теж дозволяють побачити заповнення масових могил, що є доказом вчинення воєнних злочинів уряду президента Башара аль-Асада.


Geofence warrants

Правоохоронні органи можуть користуватись не лише доступними даними від Google, але й запитувати про конфіденційну інформацію. Існує величезна внутрішня база даних Google, яка називається Sensorvault. Завдяки їй є можливість відстежувати місцеперебування користувачів/ок мобільних телефонів з точністю до трьох метрів. За словами співробітників/ць Google, Sensorvault включає детальні записи про місцеперебування щонайменше сотень мільйонів пристроїв у всьому світі та датуються майже десятиріччям. Це викликає занепокоєння щодо вторгнення у приватне життя людей, і саме тому  важливим є дотримання законного процесу, зокрема отримання ордера, який називають «ордером на геозону» («geofence warrants»). Залежно від часового і географічного запиту, Google збирає інформацію від Sensorvault про пристрої, які були там. Він позначає їх анонімними ідентифікаційними номерами, а поліція перевіряє чи щось звʼязує їх зі злочином. Коли вони звужують поле до кількох пристроїв, які, на їхню думку, належать підозрюваним або свідкам, Google відкриває імена користувачів/ок та іншу інформацію. Проте американські правозахисники та правозахисниці турбуються про те, аби Google не видавав інформацію поліції щодо пошуку за ключовими словами, це особливо стосується жінок, які шукають інформацію про отримання аборту в штатах, де він зараз є незаконним.


Злочини maps

У ряді країн поруч із магазинами і визначними місцями на карті також можна побачити і місця вчинення злочинів. У США громадяни та громадянки можуть безпосередньо перевіряти кількість, місцеперебування, час, тип та іншу інформацію про злочини у різних регіонах і часових поясах, а також можуть переглядати додаткову інформацію, наприклад, фотографії винних у сексуальному насильстві. Ось, як це виглядає в Чикаго: ми можемо побачити точну локацію, вид злочину і навіть що саме було вкрадено. У Греції карту злочинності міста Афіни запущена на основі Google Maps. У Великій Британії транспортна поліція підготувала карти, що ілюструють злочини, які відбуваються в поїздах і на вокзалах. Для перегляду можна обрати конкретну станцію. 

Такі карти  зручні для аналізу, і що найважливіше, виробленню стратегії запобігання злочинності. Більшість людей впевнені, що карти злочинності повинні бути доступними для громадян та громадянок, проте є і протилежні думки, зокрема щодо того, що вони змушують хвилюватись та почуватися у небезпеці.


Україна, Google, війна

МВС України спільно з Google розпочали проєкт з оцифрування наслідків російського вторгнення у зруйнованих містах України, і стартує він з Ірпеня. Заступник міністра МВС України Ігор Бондаренко сказав: «Ми максимально хочемо охопити всі міста, що зазнали найбільших руйнувань, які безумовно потрібно зафіксувати. Ця інформація буде розміщена на Картах Google та буде доступна для широкого загалу. Увесь світ має бачити, як наші міста виглядали раніше і що з ними скоїв агресор».

Проєкт також корисний тим, що люди зможуть отримати інформацію про свою місцевість та нерухоме майно. А правоохоронні органи та рятувальники/ці зможуть використовувати його як інформаційно-довідковий ресурс для координації своїх дій та додаткової фіксації стану речей в регіоні.


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.
Вам може сподобатись!

Символіка «V» та «Z»

Що можна вважати символами ворожнечі та як відбувається правове регулювання.

Щеплення проти расизму (чи ефективний соціальний експеримент Джейн Елліотт?)

1:0 на користь шкідливості дискримінації. Цей рахунок ставить Джейн Елліот, активістка, що провела свого часу дуже ефективний, але й дуже суперечливий соціальний експеримент. Чи справді він став поштовхом до зміни парадигми, чи етично його проводити зараз і про що змушує задуматись?