Фільтрація – черговий воєнний злочин

Фільтраційні операції Росії щодо українців. Як виникла «фільтрація» та регулювання у міжнародному праві.


8 хвилин

Частині українців Сходу України сьогодні задля виживання довелося пройти процедуру «фільтрації». Ті, хто не встиг евакуюватися у більш безпечні регіони України були змушені виїжджати через територію так званих самопроголошених псевдодержав «ЛНР», «ДНР» та Росії. Там українців автоматично обмежували в їх свободі та правах, аби перевірити та «відфільтрувати особливо небезпечних». 


Допомога цивільних і колоніалізм 

Фільтрація – це  розмовне визначення військових та політиків, що пішло від суті процесу «фільтрації» людей на новоокупованих територіях, де окупантів не підтримує цивільне населення. Для проведення «фільтрації» цивільних потрібно концентрувати в одному місці, звідси назва – концентраційні табори.

Американська історикиня Енн Еплбаум пише, що перша згадка про концтабори зʼявилися ще у 1895 році на Кубі. Командувач іспанського гарнізону Арсеніо Мартінес Кампос був першим, хто заговорив про концентраційні табори та політику «реконцентрації» (з ісп. – «reconcentración»). 

У 1895 році Мартінес Кампос не міг побороти останніх повстанців-борців за незалежність Куби, тому направив листа до іспанського уряду з пропозицією «реконцентрувати» цивільних жителів сільських районів у таборах. Таким чином, цивільні більше не зможуть надавати притулок, їжу та підтримки повстанцям і війна завершиться швидше. Мартінесу не вдалося реалізувати політику «реконцентрації». Проте, вдалося його наступнику – генералу Валеріано Вейлер-і-Ніколау. За два роки, з 1896 по 1898 роки, генерал Валеріано такою політикою знищив від 100 000 до 300 000 кубинців. 

Наступною війною де використовувались концентраційні табори була друга англо-бурська війна у Південній Африці 1899–1902. За словами Енн Еплбаум «британці також були збентежені здатністю бурських солдатів жити за рахунок своїх цивільних симпатиків. Ці цивільні симпатики були належним чином «концентровані» у таборах, щоб позбавити бурських комбатантів притулку та підтримки». 

Згодом, «концентрацію» використала ще одна імперська держава з колоніальною політикою – Німеччина. Вона створювала концентраційні табори у «Німецькій південно-східній Африці» (сьогодні – Намібія), де знищила близько 7000 гереро (місцеві племена).

Нових обертів концепція набрала у новоствореному СРСР. Першим був, створений у 1923 році, «Соловецький табір спеціального призначення». Він знаходився на Соловецьких островах у Білому морі і був місцем ув’язнення для противників СРСР. 

Якщо історії використання концентраційних таборів двома, антилюдяними режимами –  СРСР та Третім Райхом  відомі, то перейдемо до сучасної Росії. 


Система фільтраційних таборів Росії  

25 серпня 2022 року Лабораторія гуманітарних досліджень при Єльській школі громадського здоров’я опублікувала звіт «Система фільтрації: картографування російських операцій із затримання в Донецькій області»

Цей звіт є цінним, бо показує цілісну картину та фіксує фільтрацію як системний процес порушення прав людини. Фільтраційні табори не є випадковістю, а методом та інструментом Росії. Також варто зазначити, що звіт Єльської школи громадського здоров’я розроблено за підтримки Бюро операцій з конфліктів і стабілізації Державного департаменту США. Проте, він не відображає поглядів уряду Сполучених Штатів. 

У звіті «фільтрація» визначена як «багатоетапна система, яку Росія та її ставленики розгорнули на території, яку вони наразі окуповують в Україні. Фільтрація включає реєстрацію, допит та, у деяких випадках, безстрокове утримання громадян України».

Загалом Росія створила щонайменше 21 обʼєкт фільтраційної системи. У ній є також 4 типи фільтрації:реєстрація, тримання, вторинний допит і утримання під вартою. На карті та у таблиці нижче можете переглянути обʼєкти та типи фільтрації, що застосовуються на них: 

Джерело: Conflict Observatory
Назва обʼєктаЛокаціяТип фільтрації
1РинокФільтраційний пост «Безіменне»Реєстрація, тримання, вторинний допит
2ШколаШкола БезіменнеТримання
3Сільська адміністраціяСільська адміністрація с. БугасРеєстрація
4Внутрішні справи/Відділ поліції Докучаєвський відділ
Міністерства внутрішніх справ (МВС)
Реєстрація
5Громадський центрДокучаєвський центр культури
та дозвілля
Реєстрація, тримання
6Внутрішні справи/Відділ поліції Головне управління 
МВС в Донецьку
Реєстрація
7ВʼязницяДонецький СІЗОУтримання під вартою
8ВʼязницяВʼязниця ІзоляціяУтримання під вартою
9Внутрішні справи/Відділ поліції Управління по боротьбі з
організованою злочинністю
Реєстрація, тримання, вторинний допит і утримання під вартою
10ШколаЧелюскінська школаРеєстрація, тримання
11Внутрішні справи/Відділ поліції Мангушський районний відділ 
МВС
Реєстрація, тримання, вторинний допит і утримання під вартою
12БлокпостФільтраційний пост «Мангуш»Реєстрація 
13Внутрішні справи/Відділ поліції Нікольський відділ поліціїРеєстрація, вторинний допит
14ШколаНікольська школа №1Тримання
15Внутрішні справи/Відділ поліції Новоазовський районний відділ МВСРеєстрація 
16ВʼязницяЄнакіївська виправна колонія №
52, Бахмутський район
Утримання під вартою
17ВʼязницяВолноваська виправна колонія
№ 120, Волноваський район
Утримання під вартою
18Внутрішні справи/Відділ поліції Старобешівський відділ
МВС
Реєстрація
19БлокпостКПП на трасі/шосе ВасилівкаРеєстрація
20ВʼязницяВаріант 1: Макіївська виправна
Колонія № 32
 
Варіант 2: Західна виправна
Колонія № 97
Утримання під вартою
21ШколаВаріант 1: Новоазовська школа № 1
 
Варіант 2: Новоазовська школа № 2
 
Варіант 3: Новоазовська школа №3
Тримання

Як виглядає сам процес?

Ось приблизна схема на основі звіту та розповідей українців, які проходили фільтрацію.

Джерело: Єльська школа громадського здоров’я «Система фільтрації: картографування російських операцій із затримання в Донецькій області».

Що по міжнародному праву?

У міжнародному праві поняття «фільтрація» немає, проте є ряд статей у різних документах, які стосуються злочинів проти людяності, воєнних злочинів, нелюдського поводження та гідності (Гаазький статут, Четверта Женевська конвенція, Римський статут, Конвенція проти тортур). Порушення статей цих документів можуть становити воєнні злочини та злочини проти людяності.

Ці документи загалом забороняють окупаційній владі:

 • примусове переселення мешканців окупованої території з цієї території; 
 • переселення громадян держави-окупанта на окуповану територію;
 • перешкоджання доступу міжнародних спостерігачів, у тому числі Міжнародного Комітету Червоного Хреста, які намагаються отримати доступ до населення на цій території, включаючи як військовополонених, так і цивільних осіб у місцях позбавлення волі; 
 • обмеження можливості міжнародних спостерігачів встановлювати місцеперебування, статус і підтверджувати добробут затриманих, які перебувають під вартою окупаційної держави, включаючи спроби встановити контакт між затриманими та їхніми родинами; 
 • колективне покарання, включаючи застосування тортур і жорстокого, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження, а також репресії проти осіб та їхнього майна;
 • блокування продуктів харчування, води, медичних товарів і послуг, необхідних для забезпечення основних стандартів гігієни; 
 • захоплення приватної власності, яке не вимагається військовою необхідністю.

Проблеми з правами людини

У звіті Єльської школи громадського здоровʼя виділяють основні проблеми повʼязані з порушеннями прав людини під час фільтрації. 

Це, зокрема:

 1. Жорстоке, нелюдське та таке, що принижує гідність, поводження та тортури;
 2. Транспортування/примусова депортація до Росії;
 3. Зниклі діти/розділення сімей;
 4. Примусова праця;
 5. Широкий збір даних.

Скільки українців пройшло фільтрацію

Точне і правдиве число людей, які пройшли через фільтрацію наразі неможливо назвати. Публічними є кілька варіантів, які можна взяти до уваги: 

За словами колишньої Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової станом на 14 червня 2022 року загальна кількість цивільних осіб, які потрапили до Росії з України, зросла щонайменше до 1 700 000 осіб, з яких 276 000 – діти.

За даними російського уряду від 16 серпня фігурують вдвічі більші цифри – понад 3 мільйони 400 тисяч осіб, з яких понад 550 тисяч – діти.

Гліб, м. Херсон, площа Свободи, 16 листопада (фото: Andras D. Hajdu)

Також, крім фільтраційних таборів на окупованих Росією районах України існують табори на території Росії. Наразі відомо про табори в Тулі, Таганрозі та Пензі.

Джерело: ANADOLU AGENCY

«Це ж було уже» в Чечні

Так, було. Росія також застосовувала «систему фільтрації» під час двох російсько-чеченських війн (І – 1994-1996 роки; ІІ – 1999-2009 роки). 

Міжнародна організація «Human Rights Watch» опублікувала на цю тему звіт з назвою «Ласкаво просимо до пекла. Свавільні затримання, тортури та допити в Чечні». Він починається промовистою реплікою російських військових до затриманого у Чорнокозово:

«Ласкаво просимо до пекла. Ви загублені зараз. Ви помрете повільною і болісною смертю. Ми навчимо вас поважати російських офіцерів»

«Human Rights Watch» повідомили у звіті, що «під час чеченської війни 1994-1996 рр. російські війська зібрали тисячі чеченських мирних жителів і відвезли їх на допити до центрів ув’язнення в Моздоку, Грозному, П’ятигорську та Ставрополі. Під час першої війни в цих таборах ув’язнені піддавалися знущанням і тортурам, часто обмінювалися на полонених російських солдатів або гроші. Багато затриманих так і не повернулися додому, назавжди зникли після того, як їх затримали російські війська». 

Знову нагадаю, що світ бачив методи Росії ще з самого початку і не відповів належно. Можете побачити це в історії боротьби за незалежність Ічкерії. Читайте у статті «Непомічений аргумент: коротка історія Республіки Ічкерія»


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.
Вам може сподобатись!

Ритми свободи у несвободі

Як творилася «західна» музика українськими гуртами в умовах партійних заборон та обмежень СРСР