Творити життя згідно зі своїми цінностями

Техніки пошуку цінностей для змістовного життя


Кожен з нас прагне прожити життя, сповнене глибокого сенсу. Задовольняти це устремління може контакт з нашими цінностями. Саме цінності є невичерпним джерелом мотивації та сенсу. «Компасом», що вказує на напрямок та спосіб буття, який для нас є по-справжньому важливим.


Що таке цінності?

Мабуть, влучніше визначення «цінностей», аніж запропоноване спеціалістом у методі терапії прийняття та відповідальності (ТПВ) –– Рассом Гаррісом не знайти: «цінності – це найглибші бажання нашого серця щодо того як ми хочемо жити своє життя, якою людиною хочемо бути, які стосунки хочемо творити».

Важливо розуміти, що цінності –– це не те саме що й цілі. Ціль –– це те, що ми можемо досягти, і «викреслити зі списку». Наприклад, отримати достойну посаду. А цінності –– це те «якими ми хочемо бути» (наприклад: підтримуючими, відповідальними, шанобливими щодо своїх колег, клієнтів та обов’язків). 

Цінностей неможливо досягти. Відповідно до них лише можна жити. Незалежно від того чи цілі досягнуто, ми все одно можемо повсякчас служити своїм цінностям. Проявляти турботу, любов, вдячність й допитливість (якщо це ваші цінності), щодо навколишніх людей, домашніх улюбленців, природи та самих себе. Цінності завжди доступні «тут і тепер». Коли оживити їх своїми діями –– обирати нам. 

Фахівці з «ціннісно-орієнтованих» видів психотерапії наголошують ще на таких особливостях та якостях цінностей:

1. Цінності пов’язані зі створенням сенсу, а не з пошуком щастя; 

2. Цінності –– результат вільного вибору. Вони не є результатом логіки, зовнішнього тиску або моральних рамок; 

3. Цінності –– це напрям, в якому хочеться рухатися.

Цитата «на подумати»: 

«Я обрав шлях Любові й ні разу не пошкодував про це» 

(Джим Керрі)


Техніки пошуку своїх цінностей

Існує багато способів ідентифікувати цінності. Нижче подано декілька з тих, що використовуються у методі терапії прийняття та відповідальності:

Техніка №1 «Погляд на минуле через десять років»

Уявіть собі, що ви перебуваєте у майбутньому. Відсьогодні минуло десять років і ви дивитеся на своє теперішнє життя. Закінчіть ці три речення:

 1. Я провів надто багато часу, переживаючи про…
 2. Я занадто мало часу приділяв таким речам, як…
 3. Якби я зміг повернутися в минуле, я б по-іншому…

Техніка №2 «Три питання про смерть, які допомагають внести ясність щодо нашого життя»

1. Якби ви могли чути те, про що говорять на вашому похороні, які слова ви хотіли б почути з вуст близьких вам людей? Що б ви хотіли почути про свою роль у їхньому житті? 
2. Якби ви дізналися, що вам залишилося жити не більше як рік, якою людиною ви хотіли б стати й чим хотіли б займатися у відведений вам час?
3. Якби ви знаходилися в будівлі, що руйнується, і розуміли, що вам не вибратися живим, кому б ви подзвонили? Що ви їм сказали б? Яку інформацію про цінності дають відповіді на ці запитання?

Цитата «на подумати»:

«Для кожного з нас настане день, коли жити залишиться тільки один рік, але ми не будемо знати, коли почався відлік»

(Стівен Левін)

Техніка №3 «Сократівські питання»


Деколи є так, що ми «інтроєктуємо» –– тобто приймаємо як власні, певні цінності наших батьків чи загалом оточення, не визначивши чи підходять вони нам. Наступні питання можуть допомогти викристалізувати ваші цінності. Спробуйте дати чесні відповіді у письмовий спосіб. Пам’ятайте, що не існує «більш правильних» цінностей, є лише ті, що знаходять відгомін у вашій душі:

 1. Що для вас у житті найважливіше? 
 2. Що є для вас сенсом життя?  
 3. Яке життя ви б хотіли прожити? 
 4. Як би ви хотіли його прожити? Який слід залишити? 
 5. Якою людиною ви б хотіли бути? 
 6. Які якості хотіли б розвинути?  
 7. Які зараз цінуєте в собі? Як би ви хотіли втілити ці якості у життя? 
 8. Які у вас були мрії у дитинстві, юності – що вони означали для вас? 
 9. Які були моменти в житті, коли ви справді відчували, що це і є життя, що ви робите щось, що справді маєте робити? Що ці моменти означають? 
 10. Чи є люди, життя яких вам подобається, зворушує, надихає? Що саме? Чим би ви хотіли, щоб ваше життя було схоже на їхнє?

В житті є декілька основних сфер (стосунки, навчання/ робота, особистісний розвиток, дозвілля, здоров’я, духовність участь в житті громади). Які у вас цінності у кожній з цих сфер? 

Яким чоловіком/дружиною, татом/мамою, сином/донькою хочете бути? Які стосунки ви хотіли б будувати? Як би ви хотіли турбуватися про своє тіло? В які благодійні організації ви б хотіли вступити? Які нові знання та навички хотіли б отримати? Який внесок ви б хотіли зробити у добробут своєї громади? Яким чином ви хотіли піклуватися про довкілля?

Цитата «на подумати»:

«Скажи мені, що ти збираєшся робити з твоїм єдиним шаленим і дорогоцінним життям?»

(Мері Олівер)

Сьогоднішня практика

Виберіть якусь сферу свого життя, яку ви хочете пожвавити. Привнесіть більше турботи, креативності та життєвої сили в цю сферу, діючи згідно зі своїми цінностями. Зверніть увагу, що ви почуваєте, діючи в такий спосіб.


Джерела

Джерела:

 1. Diana Hill and Debbie Sorensen, 

АСТ Daily Journal: Get Unstuck and Live Fully with Acceptance and Commitment Therapy (2021)

 1. Russ Harris, The Happiness Trap (2007).

Презентація Лідії Романчук: «Бути творцями життя».


Ця публікація розроблена ГО “ЙОДА” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать “ГО ЙОДА” і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.
Вам може сподобатись!